1 czerwca 2018 Udostępnij

Usuwanie blizn za pomocą lasera frakcyjnego

Blizny, zwłaszcza te umiejscowione na twarzy i widocznych częściach ciała, stają się przyczyną wielu kompleksów i zaniżonej samooceny. Osoby borykające się na co dzień z tego rodzaju problemami poszukują innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą im cieszyć się ładnym wyglądem, a co za tym idzie - dobrym samopoczuciem. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zatem zabiegi związane z korekcją defektów skóry, które powstały w efekcie zaburzeń gojenia się urazów oraz stanów zapalnych. Jednym z takich zabiegów jest usuwanie blizn za pomocą lasera frakcyjnego. Co to za urządzenie, jak wygląda zabieg i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania?

Laser frakcyjny i jego skuteczność

Laser frakcyjny to nowość w dziedzinie medycyny estetycznej - na rynku urządzenie to pojawiło się dopiero w 2004 roku, po wielu latach prób i badań nad skonstruowaniem odpowiedniego sprzętu. Obecnie laser frakcyjny wykorzystuje się w głównej mierze do leczenia blizn trądzikowych. Z przeprowadzonych dotychczas badań klinicznych wynika, że urządzenie to wykazuje dużą skuteczność w leczeniu tak zwanych blizn atroficznych.

Zabiegi frakcyjne pozwalają na skuteczne usuwanie uszkodzeń słonecznych skóry, zmarszczek, a także innych oznak starzenia się skóry, zapewniając jednocześnie szybką jej regenerację. Laser frakcyjny stosuje się również w przypadku zabiegów związanych z usuwaniem rozstępów skóry. Rezultaty są błyskawiczne i nasilają się one jeszcze bardziej wraz z upływem czasu wskutek pobudzenia głębszych warstw skóry, które zaczynają produkować większe ilości kolagenu.

Laser frakcyjny na blizny

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera frakcyjnego jest dość prosty, ale całkowity proces leczenia może okazać się długotrwały. Efekty kilku zabiegów widoczne są już po paru tygodniach w postaci wygładzonej oraz ujędrnionej skóry. W przeciągu kilku następnych tygodni następuje przebudowa kolagenu, a efekty zabiegów są w stanie utrzymać się nawet przez 2 lata. Dowiedz się więcej na klinikamurano.com

W związku z tym, że skóra naturalnie zaczyna się starzeć, po upływie tego czasu wskazane jest powtórzenie zabiegu. Laser frakcyjny na blizny to zabieg, który powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. W pierwszej kolejności powinno nastąpić ustalenie wskazań do wykonania zabiegu oraz wyeliminowanie jakichkolwiek przeciwwskazań. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym - w tym przypadku stosuje się specjalnie przeznaczony do tego krem.

W trakcie zabiegu wytwarzane są mikroskopijne uszkodzenia, które sięgają skóry właściwej. Laser frakcyjny działa wyłącznie na mikrostrefy - pozostałe części pozostają nienaruszone. W głąb skóry dostarczona zostaje energia cieplna, która prowadzi do aktywowania procesów gojenia i produkcji nowego kolagenu.

laser frakcyjny

Laser frakcyjny - przeciwwskazania

Nie każdy pacjent może zostać poddany zabiegowi usuwania blizn za pomocą lasera frakcyjnego. Przed dokonaniem zabiegu należy zatem wykluczyć obecność pewnych przeciwwskazań. Do najważniejszych z nich zalicza się przede wszystkim przyjmowanie retinoidów i steroidów. Kolejnym ważnym przeciwwskazaniem do zastosowania lasera frakcyjnego jest ciąża oraz okres karmienia piersią.

Z zabiegu tego nie mogą korzystać osoby zmagające się z nowotworami skóry lub aktywnymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi takimi jak atopowe zapalenie skóry czy opryszczka. W okresie 2 tygodni przed wykonaniem zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego konieczne jest zaprzestanie korzystania z solarium oraz zbytniej ekspozycji ciała na słońce.

Laser frakcyjny - cena, czas zabiegu i okres rekonwalescencji

Cena zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego wynosi już od 150 zł. Zabieg trwa od 30 do 60 minut. Okres rekonwalescencji nie jest długi. Zaraz po zabiegu widoczne może być zaczerwienienie oraz obrzęk. Skóra jest zazwyczaj bardzo naciągnięta. Całkowity proces gojenia wynosi od 7 do 14 dni - wszystko zależy tak naprawdę od zastosowanych podczas zabiegu parametrów. Im większa będzie moc oraz czas trwania impulsu, tym silniejsze działanie, a co za tym idzie - dłuższy i nieco bardziej skomplikowany okres rekonwalescencji. Po wykonaniu zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego zabronione jest opalanie skóry. Konieczne jest natomiast stosowanie specjalnych preparatów pielęgnacyjnych wskazanych przez lekarza.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)