29 marca 2017 Udostępnij

Aspiryna a ciąża

Aspiryna jest potoczną nazwą kwasu acetylosalicylowego, który jest popularnym składnikiem leków: przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Mimo szerokiego zastosowania aspiryny w medycynie, nie dla wszystkich jej zażywanie jest bezpieczne.  Dotyczy to przede wszystkim dzieci oraz kobiet w ciąży. Zażywanie kwasu acetylosalicylowego może prowadzić do wystąpienia powikłań okołoporodowych.

Popularna aspiryna stosowana jest w medycynie już od kilku stuleci. Ma ona bardzo szerokie zastosowanie, działa m.in. na: dolegliwości bólowe, gorączkę oraz zapalenie stawów. Jest także popularnym środkiem w profilaktyce: przeciwrakowej, udaru mózgu oraz chorób serca.

Przeciwwskazania do przyjmowania aspiryny

Wiele popularnych leków przeciwbólowych, zawiera w swoim składzie kwas acetylosalicylowy, którego nie można podawać dzieciom poniżej 12. roku życia. Aspiryny nie powinny również zażywać osoby mające problemy żołądkowe. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tego leku jest również: cukrzyca, astma, skaza krwotoczna i karmienie piersią. Do najczęstszych niepożądanych skutków przyjmowania aspiryny należy zaliczyć: zaburzenia widzenia, zawroty głowy, mdłości, duszności oraz obniżenie poziomu cukru we krwi.

Kwas acetylosalicylowy a ciąża

Aspiryny nie powinny zażywać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż może ona uszkodzić płód. Najczęstszym powikłaniem spowodowanym przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego jest wada serca noworodka. Istnieją jednak przesłanki do zażywania aspiryny w pierwszym stadium ciąży. Dotyczy to sytuacji, w których lek ten może uratować życie matki i dziecka. Mowa tu przede wszystkim o zatruciu ciążowym (stanie przedrzucawkowym). W niektórych przypadkach zaleca się również przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, żeby zmniejszyć ryzyko poronienia. Aspiryna rozrzedza krew, co pozwala zapobiec tworzeniu się zakrzepów w pępowinie, które mogą doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Nie ma natomiast przeciwwskazań, co do tego, aby kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży przyjmowały aspirynę, jednak nie w nadmiernych ilościach (nie więcej niż 2 tabletki w ciągu doby).

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)