11 sierpnia 2017 Udostępnij

Alergia na pyłki i jak sobie z nią radzić

Kiedy niezależnie od pogody kichamy, prychamy i generalnie mamy złe samopoczucie, a zdecydowanie nie wygląda to na infekcję możemy zastanowić się czy nie jest to przypadkiem alergia. Jeśli takie objawy nasilają się szczególnie w konkretnych okresach w roku, to jest rozpoczynają się na wiosnę i intensyfikują się w lecie, to możemy podejrzewać że jest to alergia na pyłki roślin. W zależności od tego w jakim okresie objawy dokuczają najbardziej, czy jest to początek maja czy może bardziej w okolicy lipca będzie to uczulenie na inne rośliny. Mając uczulenie należy zapoznać się z kalendarzem pylenia, by móc przeciwdziałać objawom zanim się nasilą.

Przyczyny alergii

Przyczyny alergii nie są do końca znane natomiast mechanizmy już tak. Organizm nauczony jest by bronić się przed bakteriami i wirusami wysyłając na odsiecz białe krwinki i aktywując systemy obronne. Z alergiami jest tak, że z pozoru nieszkodliwe czynniki jak pyłki, płyny czy substancje zawarte w jedzeniu są przez te systemy obronne mylone z infekcją. Organizm atakuje je prowokując stany zapalne. 

W Polsce najczęściej występuje alergia na pyłki traw oraz na nasiona lipy (zobacz na stronie Claritine jakie pyłki mogą powodować alergię: http://www.claritine.pl/pl/o-alergii/rodzaje-alergii/alergia-na-pylki-roslin/). Wraz z nadejściem wiosny kwiaty i drzewa wypuszczają kwiaty a te produkują drobny pyłek, który nieświadomie wdychamy wraz z powietrzem. Nie da się uniknąć kontaktu z pyłkami, ale organizm zdrowej osoby na nie nie zareaguje. Jeśli zaś cierpimy na alergię to każdy kontakt z drobinami będzie wywoływał aktywność białych krwinek, a ciało zareaguje tak samo jak wtedy kiedy męczy nas przeziębienie. Stan zapalny może pojawić się w oskrzelach a wtedy mówimy o astmie oskrzelowej na podłoże alergicznym.

Jeśli obserwujesz u siebie poniższe objawy to bardzo prawdopodobne, że to alergia na pyłki:

  • Nieżyt nosa;
  • Wodnisty katar;
  • Łzawienie oczu;
  • Łaskotanie w nosie;
  • Duszności lub świszczący oddech;
  • Senność i zmęczenie;
  • Zaburzenia koncentracji;
  • Bóle głowy.

Ciężkie powikłania

Wydaje się, że zwykły katar to jeszcze nie tragedia. Nawet ciągłe kręcenie w nosie i konieczność noszenia przy sobie chusteczek o każdej porze dnia i nocy nie wydają się aż takim problemem, jeśli tylko występują jedynie kilka miesięcy w roku. Jednak jeśli zdamy sobie sprawę, że nieleczona alergia prowadzi do rozwoju astmy, sprawa robi się już bardzo poważna. Alergia na pyłki zwana też sezonowym nieżytem nosa to częsty czynnik rozwoju astmy.. Ponieważ układ odpornościowy jest przeciążony mogą pojawiać się nawracające stany zapalne gardła i zatok, szczególnie w okresach przejściowych. Astma to nic innego jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, w tym wypadku na tle alergicznym.

Leczenie alergii pyłkowej

Ponieważ objawów tych nie należy bagatelizować trzeba skierować się najpierw do odpowiedniego specjalisty-alergologa. Tam po wykonaniu testów skórnych lub badań krwi otrzymamy odpowiednią diagnozę oraz leczenie. Przed wizytą u specjalisty konieczna będzie wnikliwa obserwacja objawów, a najlepiej prowadzenie dzienniczka. Kiedy katar nasila się, o jakiej porze dnia i roku jest najgorszy. Czy przed napadem kichania podejmowaliśmy jakieś aktywności? Czy byliśmy w nowym miejscu? Czy przebywaliśmy poza miastem i czy zwróciliśmy uwagę kiedy konkretnie pojawiają się napady kataru. To pozwoli naprowadzić lekarza na właściwy trop, gdyż alergia u różnych osób może objawiać się nieco inaczej, jak również odmienne mogą być jej przyczyny. Katar sienny jest dość łatwy do zdiagnozowania, natomiast znacznie trudniej jest ustalić jaka konkretnie roślina powoduje najgorsze objawy. Ustalenie tego pozwoli unikać miejsc gdzie rośnie dany gatunek, lub da nam czas na przygotowanie się na okres pylenia.

W stanach nasilonej ekspozycji na czynnik alergizujący warto zaopatrzyć się w leki, które łagodzą objawy. Na rynku dostępne są różne środki blokujące receptor histaminy, która pojawia się w organizmie w czasie stanu zapalnego a powoduje między innymi właśnie kichanie. Warto zwrócić uwagę by były to leki nie powodujące senności, gdyż inne mogą obniżać nasz komfort życia.

Odczulanie

Jak na niemal wszystkie alergie można również zdecydować się na odczulanie. Jest to proces czasochłonny i polega na podawaniu niewielkich dawkach danego alergenu w postaci kropli (w przypadku dzieci) lub w zastrzyku. W ten sposób niejako oducza się organizm by reagował na konkretne substancje. Odczulanie zleca lekarz na podstawie wywiadu, testów alergicznych i po ocenieniu na ile faktycznie zabieg ten będzie u nas skuteczny. Nie jest to rozwiązanie, które działa na wszystkich, ale może przynieść złagodzenie objawów w najcięższych przypadkach. Trzeba pamiętać by przyjmować dawkę w odpowiednich odstępach czasu, dlatego też zaleca się tę terapię szczególnie dzieciom i nastolatkom, a tym bardziej tym którym grozi rozwój astmy.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)