7 listopada 2017 Udostępnij

Jak wybrać sprzęt do ćwiczeń?

Treningi w domowym zaciszu mogą być tak samo efektywne, jak treningi na siłowni. Dobra organizacja, prawidłowo dobrane ćwiczenia i sprzęty do ćwiczeń mogą sprawić, że treningi przyniosą oczekiwane efekty. Istotną sprawą jest, aby sprzęt do ćwiczeń był dobrany odpowiednio nie tylko do naszego planu treningowego, ale również do naszych umiejętności i możliwości.

Osoby planujące zakup swojego pierwszego sprzętu do ćwiczeń stają przed nie lada wyzwaniem. Wybór sprzętu na rynku jest ogromny i wielu z nas zastanawia się, co kupić – rower treningowy, orbitrek, stepper, a może bieżnię, ławeczkę do ćwiczeń czy atlas do ćwiczeń.

Cel treningów

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, co chcemy osiągnąć dzięki treningom. Czy pragniemy schudnąć, czy poprawić swą kondycję i wydajność, czy wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie.

Osobom, dla których głównym celem ćwiczeń jest utrata zbędnych kilogramów i kształtowanie sylwetki poleca się bieżnię (jeśli mamy w domu sporo miejsca i lubimy być w ciągłym ruchu), rower treningowy (jeśli chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, np. podczas treningu poczytać książkę lub pooglądać telewizję), wioślarz lub orbitrek (gdy chcemy się porządnie zmęczyć).

Jeżeli naszym celem jest budowa i wzmocnienie mięśni, a jednocześnie mamy w domu sporo miejsca, najlepiej wybrać atlas do ćwiczeń. To urządzenie wielofunkcyjne, na którym można ćwiczyć prawie wszystkie partie mięśni. 

Obsługa sprzętu

Wybierając sprzęt do ćwiczeń do domu należy kierować się nie tylko przeznaczeniem sprzętu, ale zwrócić uwagę też na jego obsługę. Osobom początkującym nie poleca się sprzętów zbyt skomplikowanych, ponieważ bardziej zaawansowane rozwiązania na początku raczej nie będą w pełni wykorzystane. Przed zakupem sprzętu warto zasięgnąć opinii innych użytkowników lub trenera. 

Miejsce na sprzęt

Wiele zależy też od miejsca, które możemy przeznaczyć na sprzęt. Ciężarki, piłka do ćwiczeń, stepper czy mata do ćwiczeń to sprzęty, które każdy z nas może mieć w domu, ale już rower treningowy, orbitrek, ławeczka do ćwiczeń zajmą znacznie więcej miejsca, a dodatkowo są trudniejsze do przestawiania i przesuwania.  

Jakość

Pamiętajmy, by wybierać sprzęt mocny, stabilny, dobrej jakości. Nie wyrzucajmy pieniędzy na najtańsze podróbki. Ćwicząc na takich sprzętach możemy sobie zaszkodzić. Wybierajmy sprzęt renomowanych firm. Cena takiego sprzętu z pewnością jest sporo wyższa ale będziemy mieć pewność co do jakości sprzętu nie będziemy się obawiać o swoje bezpieczeństwo.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)