4 maja 2018 Udostępnij

Ryzyko związane z zakupami w aptekach internetowych

To lekarze jako pierwsi zaczęli bić na alarm, a wszystko w związku ze wzrastającą liczbą interwencji dotyczących stosowania leków, które pochodziły z nielegalnego źródła. Zaliczamy do nich przede wszystkim leki na potencję, specyfiki na odchudzanie, sterydy, a nawet tabletki wczesnoporonne. Wszystkie powyższe rodzaje łączy jeden wspólny mianownik – apteka internetowa. Wiele z aptek wirtualnych działa nielegalnie mamiąc potencjalnych pacjentów kwiecistymi opisami produktów oraz ich efektywnością. Duże znaczenie mają także zaniżone ceny. Wszystko to zachęca ludzi do zakupów w tego rodzaju aptekach, co może doprowadzić do wyjątkowo niebezpiecznych konsekwencji. Ryzyko związane z zakupami w aptekach internetowych jest duże i właśnie to ono jest tematem dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Tragiczne skutki handlu internetowego

20 letnia mieszkanka Warszawy po dokonaniu zakupów w internetowej aptece zmarła na skutek zażywania zakupionego leku. Kapsułki, które połykała zawierały w swoim składzie substancję zwaną dinitrofenol. Substancja ta jest stosowana m.in. do produkcji środków chwastobójczych. Kapsułki były wyrabiane metodą chałupniczą przez jednego z mieszkańców Zgierza. Niedawno został on skazany na 5 lat pozbawienia wolności. Jak od kuchni wygląda handel nielegalnymi lekami oraz w jaki sposób funkcjonują nielegalne apteki w sieci? W ciekawy sposób swoje śledztwo opisała na łamach portalu – WWW.nto.pl  dziennikarka Małgorzata Fedorowicz:

„…Dzwonię na numer wskazany w internetowym anonsie. Sprzedawca oferuje tabletki wczesnoporonne. Jak szybko i za ile dostanę przesyłkę? - Proszę przysłać do mnie SMS, podać w nim imię, nazwisko i adres - pada odpowiedź. - Współpracujemy z firmą kurierską, która dyżuruje przez całą dobę. Doręczymy tabletki jak najszybciej. Kosztują 300 zł, do tego trzeba doliczyć 22 zł za przesyłkę. Płaci się kurierowi, po otwarciu i sprawdzeniu przesyłki. Zaręczam, że tabletki są oryginalne, bezpieczne, sprowadzone z Anglii. Sprzedawca z ogłoszenia udziela też dokładnej instrukcji, jak je stosować. Na koniec gwarantuje stały kontakt telefoniczny, gdyby coś się działo...

Tego rodzaju przypadków jest znacznie więcej, a skala problemu zdaje się nie mieć końca. Według pracownika https://www.aptekadomlekow.pl, jedynym – skutecznym sposobem na odróżnienie legalnych aptek internetowych są przepisy prawne znajdujące odzwierciedlenie na oficjalnych stronach internetowych. Pozostaje mieć nadzieję, że ten niebezpieczny proceder ulegnie natychmiastowej zmianie.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)