4 maja 2018 Udostępnij

Ryzyko związane z zakupami w aptekach internetowych

To lekarze jako pierwsi zaczęli bić na alarm, a wszystko w związku ze wzrastającą liczbą interwencji dotyczących stosowania leków, które pochodziły z nielegalnego źródła. Zaliczamy do nich przede wszystkim leki na potencję, specyfiki na odchudzanie, sterydy, a nawet tabletki wczesnoporonne. Wszystkie powyższe rodzaje łączy jeden wspólny mianownik – apteka internetowa. Wiele z aptek wirtualnych działa nielegalnie mamiąc potencjalnych pacjentów kwiecistymi opisami produktów oraz ich efektywnością. Duże znaczenie mają także zaniżone ceny. Wszystko to zachęca ludzi do zakupów w tego rodzaju aptekach, co może doprowadzić do wyjątkowo niebezpiecznych konsekwencji. Ryzyko związane z zakupami w aptekach internetowych jest duże i właśnie to ono jest tematem dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Tragiczne skutki handlu internetowego

20 letnia mieszkanka Warszawy po dokonaniu zakupów w internetowej aptece zmarła na skutek zażywania zakupionego leku. Kapsułki, które połykała zawierały w swoim składzie substancję zwaną dinitrofenol. Substancja ta jest stosowana m.in. do produkcji środków chwastobójczych. Kapsułki były wyrabiane metodą chałupniczą przez jednego z mieszkańców Zgierza. Niedawno został on skazany na 5 lat pozbawienia wolności. Jak od kuchni wygląda handel nielegalnymi lekami oraz w jaki sposób funkcjonują nielegalne apteki w sieci? W ciekawy sposób swoje śledztwo opisała na łamach portalu – WWW.nto.pl  dziennikarka Małgorzata Fedorowicz:

„…Dzwonię na numer wskazany w internetowym anonsie. Sprzedawca oferuje tabletki wczesnoporonne. Jak szybko i za ile dostanę przesyłkę? - Proszę przysłać do mnie SMS, podać w nim imię, nazwisko i adres - pada odpowiedź. - Współpracujemy z firmą kurierską, która dyżuruje przez całą dobę. Doręczymy tabletki jak najszybciej. Kosztują 300 zł, do tego trzeba doliczyć 22 zł za przesyłkę. Płaci się kurierowi, po otwarciu i sprawdzeniu przesyłki. Zaręczam, że tabletki są oryginalne, bezpieczne, sprowadzone z Anglii. Sprzedawca z ogłoszenia udziela też dokładnej instrukcji, jak je stosować. Na koniec gwarantuje stały kontakt telefoniczny, gdyby coś się działo...

Tego rodzaju przypadków jest znacznie więcej, a skala problemu zdaje się nie mieć końca. Według pracownika https://www.aptekadomlekow.pl, jedynym – skutecznym sposobem na odróżnienie legalnych aptek internetowych są przepisy prawne znajdujące odzwierciedlenie na oficjalnych stronach internetowych. Pozostaje mieć nadzieję, że ten niebezpieczny proceder ulegnie natychmiastowej zmianie.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl