
Upławy. Co oznaczają i jak je wyeliminować?
Ślady wydzieliny na bieliźnie zwykle nie są dla nas zaskakujące i nie świadczą o niczym złym. W zależności od fazy cyklu, zmienia się jej ilość, kolor i konsystencja. Kiedy wydzielina sygnalizuje infekcję i o czym świadczą dokuczające nam objawy? Jak rozpoznać potencjalne źródło problemu i co zrobić, by je wyeliminować?
Objawy
Wydzielina zdrowej kobiety jest przejrzysta lub delikatnie biaława, bezwonna. Zaniepokoić powinna nas jej grudkowata, serowata konsystencja – to najczęstszy objaw grzybiczego zakażenia pochwy. Prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy jest tym większe, jeśli upławom towarzyszy silny świąd i pieczenie oraz ból odczuwany podczas stosunku. Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa! Nieleczona kandydoza może prowadzić do poważnych powikłań lub przejść w postać przewlekłą. Również szarobiały kolor wydzieliny powinien wzbudzić naszą czujność, zwłaszcza, gdy jej zapach jest nieprzyjemny (określa się go jako rybi). Taka wydzielina może świadczyć o bakteryjnym zapaleniu pochwy, które wymaga specjalistycznego leczenia. Do lekarza powinnyśmy udać się także wtedy, gdy upławy są żółtozielone, pieniste, brzydko pachnące – mogą oznaczać zakażenie pierwotniakiem, rzęsistkiem pochwowym.
Leczenie
Leczenie grzybiczego zakażenia pochwy zwykle trwa od 7 do 14 dni. Polega na stosowaniu globulek dopochwowych lub środków doustnych. Uzupełnieniem leczenia są probiotyki (więcej informacji znajdziesz na stronie kobiecosc.info). Preparat ten zawiera pałeczki kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są za naturalną barierę ochronną pochwy. Istotne, aby nie przerywać leczenia przez zakończeniem kuracji, nawet jeśli objawy ustąpiły. Grzybica lubi bowiem powracać i może przejść w postać przewlekłą. W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy, konieczne będzie podanie antybiotyków. Nie powinnyśmy leczyć zapalenia na własną rękę! Konsekwencje mogą mieć opłakane skutki – jednym z powikłań niedoleczonego zapalenia może być zapalenie narządów miednicy mniejszej i zapalenia cewki moczowej. W skrajnych przypadkach, nieleczona waginoza może być przyczyną bezpłodności!
Zapobieganie
By uchronić się przed infekcjami, należy stosować odpowiednią pielęgnację i dbać o zdrowe nawyki. Warto stosować łagodne, delikatne środki do higieny intymnej oraz dostępne bez recepty preparaty regulujące środowisko bakteryjne pochwy. Wybierając produkty do pielęgnacji, powinnyśmy upewnić się, że posiadają one pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Infekcji sprzyja długotrwały, silny stres, zła dieta, antybiotykoterapia i przyjmowanie doustnej antykoncepcji. Do zakażenia może dojść na basenie lub w saunie, dlatego gdy jesteśmy ich częstymi bywalczyniami, powinnyśmy stosować odpowiednią profilaktykę. Nie bez znaczenia jest także nasza dieta – ta bogata w cukry proste sprzyja rozwojowi grzybów candida, dlatego warto unikać zawierających je produktów.
Wiele infekcji intymnych może przebiegać bezobjawowo, a czasem upławy będą jedynym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Właśnie dlatego, gdy zaobserwujemy ich wystąpienie, powinnyśmy bezwzględnie udać się do ginekologa. Zastosowana w porę terapia wyeliminuje objawy, zapobiegnie rozwojowi choroby i uchroni nas przed powikłaniami.
Materiał partnera zewnętrznego
Zobacz również
Komentarze (0)
Jaki olej wybrać na głębokie zmarszczki?
VWiele osób codziennie zmaga się z głębokimi zmarszczkami. Odpowiedni wybór oleju może przynieść zauważalne efekty. Olej z opuncji figowej, popularny ze względu na swoje właściwości anty-aging, jest cennym sprzymierzeńcem w utrzymaniu młodego wyglądu. Zawartość kwasów...
Jakie wymiary ma turniejowy kort do squasha?
VSquash jest jednym z najciekawszych i najbardziej dynamicznych sportów halowych, który zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, w tym również w Polsce. Ten szybki i wymagający sport nie tylko dostarcza mnóstwa adrenaliny, ale także stanowi doskonałą formę aktywności...
VCzy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad dietą pudełkową w Krakowie? Zyskuje ona na popularności, szczególnie wśród tych, którzy poszukują zdrowego, zbilansowanego posiłku bez konieczności spędzania godzin w kuchni. Ale jaka jest rzeczywistość, jeżeli chodzi o...
Zostaw komentarz