9 czerwca 2022 Udostępnij

Dlaczego warto uprawiać sport?

​Rozwój cywilizacyjny skutkuje zmianą sposobu poruszania się i wykonywania pracy. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej podczas przemieszczania się i wykonywania czynności związanych z pracą zawodową. Wraz z wiekiem maleje nasza aktywność fizyczna. Człowiek posiada naturalną potrzebę ruchu, który ma dobroczynny wpływ na ciało, sprawność, emocje, zachowanie i sposób myślenia. Można powiedzieć, że zaplanowany, systematyczny wysiłek fizyczny warunkuje nasz dobrostan. Aktywność fizyczną można realizować, wykonując pracę zawodową, obowiązki domowe, hobby, spontaniczne zajęcia lub zajęcia zorganizowane. Każda forma aktywności fizycznej, uprawiana regularnie ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Idealną formą aktywności ruchowej jest odpowiednio zaplanowany, systematycznie uprawiany sport. Przygodę ze sportem warto rozpocząć, w przemyślany sposób korzystając z porad doświadczonych trenerów i lekarzy zajmujących się medycyną sportową. Nagła zmiana trybu życia, bez pomocy trenera, szczególnie dla osób spędzających czas przy biurku, może, zamiast spodziewanych efektów narazić na niepotrzebne kontuzje.

Korzyści z uprawiana sporu

Systematyczna aktywność fizyczna wpływa na: kondycję całego organizmu, podnosi wydolność fizyczną, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa gęstość kości i zmniejsza prawdopodobieństwo osteoporozy, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II, poprawia jakość snu, , zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu bezdechu sennego, sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej i obniżeniu masy ciała. Podniesienie wydolności fizycznej, kondycji, wytrzymałości, jędrności i elastyczności mięśni znacząco zwiększa poczucie komfortu. Uprawianie sportu poprawia odporność, wzmacnia układ immunologiczny, zwiększa wydolność płuc i dotlenienie organizmu. Dzięki regularnym ćwiczeniom lepiej pracuje układ hormonalny, zmniejsza się stres na poziomie fizycznym, wydziela się więcej endorfin, polepsza się samopoczucie i wzrasta pozytywne nastawienie. Lepiej pracuje wątroba i gruczoły dokrewne, spowalnia się proces starzenia, przez co wyglądasz i czujesz się młodziej. Efektem regularnych treningów może być przedłużenie życia. Rodzaj uprawianego sportu warto dobrać do wieku, naturalnych predyspozycji i posiadanych umiejętności.

Dowiedz się więcej: https://carolina.pl/aktualnosci/chcesz-uprawiac-sport-najpierw-sie-przygotuj/

Jak zacząć uprawiać sport?

Efektywne i bezpieczne uprawianie sportu w dużym stopniu zależy od wieku i stanu zdrowia, dlatego rozpoczęcie regularnych treningów warto rozpocząć od zbadania stanu zdrowia i zaplanowania bezpiecznych treningów, przez lekarza specjalistę wraz z trenerami przygotowania motorycznego. Dobrze dobrany rodzaj dyscypliny sportowej z pewnością zapewni radość z osiągniętych efektów. Zaplanowanie bezpiecznych treningów warto powierzyć ortopedom specjalizującym się w medycynie sportowej na przykład z kliniki Carolina Medical Center w Warszawie. Po wykonaniu badań stanu zdrowia i predyspozycji osoby rozpoczynającej przygodę ze sportem specjaliści pomogą zaplanować optymalne metody treningowe pozwalające na osiągnięcie zamierzonych efektów i dające radość z uprawiania sportu. Im wcześniej zadbamy o stan naszego organizmu, tym lepsze osiągniemy efekty.

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)