19 maja 2016 Udostępnij

Co to jest jaskra i jak ją leczyć?

co to jest jaskraRozwój cywilizacji sprawia, że także warunki środowiskowe się zmieniają. Żyjemy i pracujemy w innych warunkach. Coraz więcej swojego czasu spędzamy przy komputerze czy telewizorze. Na nasze oczy wpływ mają także pojawiające się choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, problem z nadciśnieniem.

wypoczęte oczyJeśli jesteśmy wyspani, to można oczekiwać, że także nasze oczy będą wypoczęte. Będą odpowiednio oczyszczone, nawilżone oraz zregenerowane. Jednak taka równowaga może być szybko zburzona. Wystarczy, że będziemy więcej pracowali przed komputerem, bądź też przygotowanie oświetlenie będzie źle zorganizowane i szybko okaże się, że problemy oczu się pojawiają. W większości przypadków przyczyną wad wzroku oraz wszelkich nieprawidłowości będzie budowa gałki ocznej albo pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe.

Budowa gałki ocznej

Dlatego warto wiedzieć jak gałka oczna jest zbudowana. Znajduje się w przedniej części oczodołu i jej poruszaniem kierują mięśnie. W tylnej części znajduje się nerw wzrokowy, który odpowiada za połączenie z mózgiem. Gałka oczna ma kształt, który będzie podobny do kuli, która ma przekrój około 24 mm. Wypełniona jest ciałem szklistym i znajduje się pod odpowiednim ciśnieniem, które sprawia, że oko może utrzymywać swój kształt. Budowa gałki ocznej to trzy błony. Najbardziej zewnętrzna będzie twardówka,, która w części przedniej oka przechodzi w rogówkę. Jest to elastyczny, ale dość sztywny szkielet gałki ocznej. W środku znajduje się błona naczyniowa, która jest złożona z trzech części. Z tyłu znajduje się naczyniówka, w środku oka ciało rzęskowe a na przodzie tęczówka. To ona jest umięśnioną częścią błony naczyniowej i o tacza źrenicę.

budowa gałki ocznej

To mięśnie tęczówki odpowiadają za to jaki będzie dopływ światła, ponieważ zwężają albo rozszerzają źrenice. Błona wewnętrzna w oku to siatkówka, na której będzie odbierany obraz. Złożona jest z komórek, które są czułe na światło oraz neuronów, które przewodzą bodźce wzrokowe do nerwu wzrokowego. Na siatkówce będzie się także znajdować plamka żółta, która jest odpowiedzialna za widzenie centralne, ostrość obrazów oraz to jak rozpoznajemy kolory. Niżej będzie się znajdować plamka ślepa, która będzie połączenie wszystkich nerwów, które łączą czułe komórki z nerwem wzrokowym. Soczewka znajduje się między ciałem szklistym a tęczówką. Składa się z powierzchni przedniej i tylnej. Od tego czy mają odpowiednią krzywiznę zależy czy będziemy mieli dobre widzenie.

Co to jest jaskra?

Jest to choroba, która dotyczy nerwu wzrokowego. Dochodzi do niej, gdy będzie on uszkodzony przez nadmierne ciśnienie w gałce ocznej. Choroba może występować takżę w momencie, gdy ciśnienie jest w szeroko traktowanej normie. Może pojawiają się u osób, które są dodatkowo obciążone ryzykiem, a więc takich, u których w rodzinie pojawiał się problem albo tych, którzy mają problem z cukrzycą czy migrenami. To choroba, która dość często występuje. Po 40 roku życia na jaskrę cierpieć będzie 2% osób.

Jakie są objawy wystąpienia jaskry?

W zdecydowanej większości przypadków jaskra przebiega bez objawów i szczególnie zauważalnego pogorszenia wzroku. Najczęściej zauważa się chorobę, gdy nerw wzrokowy jest już mocno zniszczony.

jak wcześnie rozpoznać jaskręCo należy zrobić, aby wcześnie rozpoznać chorobę?

Najważniejsze będzie wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, dzięki którym będzie można problem szybko rozpoznać i łatwiej będzie go rozwiązać.

Jakie są metody leczenia jaskry?

To choroba nieuleczalna i można jedynie zatrzymać rozwój problemu przez minimalizowanie ciśnienia w oku, które jest tutaj głównym problemem. Jeśli to się uda dalsze niszczenie nerwu wzrokowego nie będzie występowało.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)