7 czerwca 2022 Udostępnij

Kiedy wykonuje się tomografię jelita grubego?

Jelito grube pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Podobnie jak pozostałe części układu pokarmowego jest ono narażone na poważne choroby, w tym nowotwory Wczesna diagnostyka, stanowi szansę na wdrożenie właściwego i skutecznego leczenia.  Jednym z jej narzędzi, po które chętnie sięgają lekarze specjaliści, jest tomografia jelita grubego (wirtualna kolonoskopia) – badanie obrazowe będące świetną alternatywą dla tradycyjnej kolonoskopii. Kiedy warto ją wykonać? Jak przebiega badanie? 

Dlaczego zdrowe jelito grube jest tak istotne?

Jelito grube łączy jelito cienkie z odbytnicą i odpowiada za wiele procesów trawiennych w ludzkim organizmie -przede wszystkim za formowanie kału oraz pobieranie wody, soli i składników mineralnych z treści pokarmowych. Jednocześnie dobroczynna flora bakteryjna jelita grubego chroni wyższe partie układu pokarmowego przed patogenami chorobotwórczymi. Obecność bakterii wspiera również proces rozkładu białek. 

Kiedy warto przeprowadzić tomografię jelita grubego?

Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego jest nowotwór jelita grubego. To choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Z tego powodu istotne są okresowe badania diagnostyczne, szczególnie w sytuacjach, gdy w rodzinie pacjenta występowały przypadki schorzeń tego typu. Ponadto wskazaniami do wykonania tomografii jelita grubego są następujące dolegliwości: 

  • częste zaparcia,
  • nawracająca biegunka, parcie na stolec, ból,
  • anemia, 
  • nieuzasadnione wahania wagi,
  • częste bóle w dolnej części brzucha i dolnych partiach pleców, 
  • krwawienie z odbytu.

Decyzję o przeprowadzeniu badania podejmuje lekarz specjalista, którym, w zależności od rodzaju objawów, może być gastrolog lub proktolog. Poza tym tomografię jelita grubego rutynowo wykonuje się w ramach kontroli pooperacyjnych i wśród grupy ryzyka. Ma ona również zastosowanie w sytuacji, kiedy pacjent nie może zostać poddany tradycyjnej kolonoskopii, np. z powodu zwężenia jelita lub ryzyka perforacji. M.in. z tego powodu tomografię jelita grubego nazywa się wirtualną kolonoskopią. 

Jak przebiega badanie? Jak się do niego przygotować?

Badanie tomografem komputerowym polega na stworzeniu obrazu danego obszaru ciała za pomocą promieniowania rentgenowskiego. To bezpieczna metoda, dzięki której uzyskuje się dokładny obraz tkanek. Czy tomografia komputerowa wykryje raka jelita grubego? Prawidłowo przeprowadzona wirtualna kolonoskopia uwidacznia całe jelito grube, a czułość aparatu jest tak wysoka, iż jest on w stanie wykryć nowotwory w jamie brzusznej.

Tomografia jelita grubego trwa od 15 do 30 minut, jednak aby przeprowadzenie badania było możliwe o, pacjent musi się do niego przygotować. Oznacza to, że należy oczyścić jelita tak, jak w przypadku tradycyjnej kolonoskopii. Tuż przed badaniem, już w pracowni diagnostycznej, jelito grube pacjenta jest wypełniane powietrzem, co umożliwia dokładne obrazowanie. Diagnostyka odbywa się w dwóch pozycjach - na plecach oraz na brzuchu. Pacjent w tym czasie powinien leżeć spokojnie i bez ruchu.  W trakcie tomografii jelita grubego lekarz radiolog może podjąć decyzję o podaniu kontrastu – w tym przypadku pacjent powinien pozostać w placówce jeszcze około 30 minut po zakończeniu badania, aby wykluczyć wystąpienie ewentualnych działań niepożądanych. Po tym czasie może wrócić do swoich zajęć. 

Szukasz placówki, w której wykonasz tomografię jelita grubego? W Affidea oferujemy wirtualną kolonoskopię - sprawdź dostępne terminy i umów się na badanie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)