27 września 2018 Udostępnij

Ziołolecznictwo, czyli prozdrowotne działanie ziół

Ziołolecznictwo, czyli inaczej także fitoterapia czy fitofarmakologia jest działem medycyny i farmakologii, który zajmuje się wytwarzaniem leków i produktów leczniczych wykonanych z roślin leczniczych. Wykorzystuje się je w profilaktyce, jak i leczeniu licznych chorób. Wielu uważa ziołolecznictwo jako medycynę alternatywną ze względu na pochodzenie tej gałęzi medycyny, czyli z lecznictwa ludowego. Jednak zioła posiadają sporą moc, po którą sporo osób sięga.

Dostępność i działanie ziół na ludzki organizm

Asortyment produktów otrzymywanych z naturalnych źródeł jest spory. Zioła, jak i liczne produkty z nich otrzymane można znaleźć w sklep zielarski online, sklepach ze zdrową żywnością, jak i wielu aptekach stacjonarnych oraz aptekach internetowych. W ich ofercie znajdują się:
- liczne herbaty z naturalnego suszu, jak i ekspresowe, jak na przykład: rumiankowa, z pokrzywy, miętowa, lipowa, z dziurawca czy z kopru;
- liczne kosmetyki na bazie wyciągów z ziół, takie jak: szampon, odżywki do włosów, toniki do twarzy, płyny micelarne do twarzy, balsamy do ciała, kremy do twarzy, kremy do rąk i wiele innych;
- w produktach aptecznych, wśród których można wymienić między innymi: syropy na kaszel, tabletki do ssania gardło, płukanki do włosów, liczne maści i tym podobne.

Zioła i ziołolecznictwo z nimi związane jest wciąż nieocenione, gdyż niezwykle pozytywnie potrafi wpływać na ludzki organizm. Jednak w obecnym pędzie Świata wielu z nas, chce mieć sporo rzeczy i zdrowie na już. Stosowanie preparatów naturalnych często wymaga trochę więcej czasu, zanim zobaczy się oczekiwane efekty. Jednak warto poczekać, gdyż są delikatniejsze dla zdrowia.
 

Zioła kontra problemy zdrowotne, czyli przykładowe zastosowanie wybranych ziół
 

Cebula i czosnek to surowiec, który znajduje zastosowanie w kuchni. Posiada również działanie przeciwbakteryjne i przeciw pasożytnicze. Dodatkowym plusem jest fakt, że obniża poziom cholesterolu.

Kwiat arniki pozytywnie wpływa na układ krążenia, jak również redukuje popękane naczynka krwionośne widoczne na skórze.

Owoc kopru, czyli jego nasiona działają wiatropędnie i rozkurczowo na układ pokarmowy.

Korzeń żeń-szenia sprawia, że organizm jest pobudzony i wzmocniony.

Korzeń lukrecji wykorzystuje się w syropach, ze względu na działanie wykrztuśne. Charakteryzuje się również przeciwzapalnym oddziaływaniem na błonę śluzową żołądka.

Sok z aloesu stosuje się w przypadku poparzeń, skaleczeń i wszelkich podrażnień skóry. Charakteryzuje się działaniem immunostymulującym.

Liście mięty, jak i korzeń mniszka lekarskiego pobudzają trawienie i działają rozkurczowo.

Koszyczek rumianku, czyli kwiat niweluje problem ze stanem zapalnym. Dodatkowo działa też wiatropędnie.

Podsumowując fitofarmakologia to tradycyjne leczenie, które jak wspomniano wcześniej opiera się na medycynie ludowej. Niewątpliwym plusem wykorzystania ziołolecznictwa jest również siła preparatu, jak i jego koszt. Warto spróbować tego alternatywnego sposobu leczenia i poznać siłę ziół na własnym ciele.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)