ZAĆMA: jak leczyć zmętnienie soczewki
Jeśli w dziennym świetle miewasz olśnienia a lepiej będziesz widzieć w pochmurne dni to znaczy, że możliwa będzie u Ciebie zaćma. Znacznie będzie utrudniać normalne funkcjonowanie. Zaćmy można się jednak pozbyć, jeśli zmętniała soczewka zostanie zamieniona na nową sztuczną soczewkę.
Jeśli soczewka nie byłaby przeźroczysta, to można by ją zobaczyć przez źrenicę jako okrągły otwór w kolorowej tęczówce oka. Jeśli oglądamy ją pod mikroskopem to zobaczymy, że będzie zbudowana z ułożonych koncentrycznie pierścieni. Dzięki swojej budowie będzie ona skupiać promienie świetlne dokładnie na siatkówce. Od tego zależeć będzie czy widzieć będziemy ostro i z daleka i z bliska. Jeśli z soczewką coś złego się dzieje to zaczyna mętnieć i widzimy w związku z tym coraz gorzej. Jeśli zmętnienie będzie całkowite tracimy wzrok i będziemy odróżniać jedynie dzień od nocy.
Kiedy konieczna jest operacja zaćmy?
Operacja powinna zostać przeprowadzona od razu jak zauważymy, że zaćma zaczyna nam utrudniać normalne życie. Kiedyś było takie stwierdzenie, że zaćma musi dojrzeć i zmętnienie musi być kompletne, by wykonywać operację. Obecnie jednak jest inaczej i robi się operacje w różnym stadium choroby. Zabieg obecnie to już bardzo prosta sprawa, która przeprowadzona jest w formie ambulatoryjnej i po około dwóch godzinach można już udać się do domu. Jeśli robimy zabieg w szpitalu, zostać możemy tam maksymalnie do 3 dni. Jeśli zaćma będzie dotyczyć obu oczu zabieg nie może być wykonany razem, ale musi wystąpić przerwa kilkunastu dni.
W usuwaniu zaćmy stosuje się rozwiązanie wewnątrztorebkowe albo zewnątrztorebkowe. Pierwsza metoda polega na tym, że usuwa się soczewkę razem z torebką, w której się znajduje. Jeśli potem chcemy dobrze widzieć to trzeba jednak nosić okulary i to takie, które mają dużą moc, dlatego ta metoda obecnie jest rzadko stosowana. Obecnie zdecydowanie częściej stosuje się metodę zewnątrztorebkową oraz nowoczesną wersję fakoemulsyfikacyjną.
Jak się odbywa operacja zaćmy?
Znieczulenie oka można wykonać specjalnymi kroplami, po czym zakłada się na powieki klamry podtrzymujące. Nacięcie nie będzie większe niż 4 mm i wykonywane jest na bocznej części gałki ocznej. Za pomocą ultradźwięków doprowadza się do rozbicia jądra soczewki, dzięki czemu możliwie jest jej usunięcie. Następnie przez to nacięcie, które zostało wykonane wprowadza się do oka nową soczewkę, która wykonywana jest z silikonu albo hydrożelu. Dzięki zastosowaniu specjalnych uszu taka soczewka będzie mogła lepiej stabilizować swoją pozycję. Może być miękka i elastyczna i dlatego często jest zwinięta w rulon, ponieważ dzięki temu łatwiej ją wsunąć do torebki, która została po usunięciu soczewki naturalnej. Gdy już uda się ją wprowadzić chirurg ją prostuje i ustawia w takim położeniu jakie było właściwe dla soczewki naturalnej. Na koniec na oko powinien być założony opatrunek.
Po operacji zaćmy
Sztuczna soczewka nie ma zdolności akomodacji, dlatego po takim zabiegu trzeba nosić jedną parę okularów, ale najczęściej jej moc nie musi być taka duża. Precyzyjnie określa się już w czasie przygotowania do zabiegu jakie okulary będą danemu pacjentowi potrzebne. Nie ma również przeciwwskazań, by w takiej sytuacji używać soczewek kontaktowych.
Przez pierwsze dni kontrola lekarska jest codzienna, a następnie będzie wykonywana co kilka tygodni. Przez jeden dzień trzeba nosić opatrunek, potem zakładamy go na noc oraz w momencie, gdy chcemy wyjść na zewnątrz, by w ten sposób chronić oko. Nie wolno go również dotykać, tak by nie doprowadzić do infekcji.
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy jesteś zapalonym sportowcem lub po prostu entuzjastą aktywnego stylu życia? Jeżeli tak, to prawdopodobnie już słyszałeś o zegarkach Garmin z serii Fenix. Tym razem marka wprowadza na rynek Garmin Fenix 8, który zaskoczy zarówno nowicjuszy, jak i profesjonalistów nowymi, innowacyjnymi...
VNowoczesne wyposażenie gabinetu okulistycznego umożliwia przeprowadzanie dokładnych badań oraz przyspiesza proces diagnozowania. Choć sprzęt okulistyczny odgrywa kluczową rolę, nie wszystkie gabinety są zaopatrzone w aparaturę najwyższej jakości. Dowiedz się, jakie urządzenia...
Jak radzić sobie z zakwasami po treningu?
VZakwasy to dolegliwość, z którą niemal każdy z nas miał do czynienia. Szczególnie jest to powszechne wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, jak również wśród tych, którzy intensyfikują swoje treningi. Ale czym właściwie są zakwasy i...
Zostaw komentarz