3 października 2018 Udostępnij

Jak dbać o wzrok pracując przed komputerem?

Wraz z rozpowszechnieniem się komputerów zaczęły zalewać nas doniesienia o złym wpływie pracy przy monitorze na wzrok. Wiemy dobrze, że nasze widzenie się pogarsza, a stwierdzone wcześniej wady jeszcze pogłębiają. Obecnie coraz częściej komputery zastępujemy telefonami, ale nie jest to dobra wiadomość dla naszych oczu.

Wraz z rozpowszechnieniem się komputerów zaczęły zalewać nas doniesienia o złym wpływie pracy przy monitorze na wzrok. Wiemy dobrze, że nasze widzenie się pogarsza, a stwierdzone wcześniej wady jeszcze pogłębiają. Obecnie coraz częściej komputery zastępujemy telefonami, ale nie jest to dobra wiadomość dla naszych oczu. Co zrobić, żeby zapobiec negatywnym skutkom długotrwałego patrzenia w ekrany?

  • Pracując przy komputerze pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu swojego miejsca pracy. Ekran komputera powinien znaleźć się na wprost naszego wzroku, nieco poniżej jego linii – tak, byśmy patrzyli na monitor nieco z góry.
  • Zwróć uwagę na światło – najlepiej, gdyby było naturalne, rozproszone. Lampy nie powinny być skierowane wprost na monitor, aby nie tworzyły się refleksy.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia (20-23°C) oraz wilgotność powietrza (ok. 50%).
  • Warto robić krótkie przerwy co 20 minut, popatrzeć przez kilkadziesiąt sekund w dal, intensywnie mrugać lub zrobić szybką gimnastykę gałki ocznej (przez chwilę patrz w dal, później na boki, a na końcu zataczaj wzrokiem ósemki).
  • Jeśli nosisz okulary, zdecyduj się na takie z powłokami antyrefleksyjnymi – eliminują odbicia, poprawiają kontrast i ostrość widzenia.
  • Jeśli nosisz soczewki, wybierz te hydrożelowo-silikonowe, które zapewniają oczom nawilżenie, np. ACUVUE OASYS.
  • Jeśli odczuwasz dyskomfort z powodu pieczenia oczu aplikuj krople nawilżające.
  • Dla zdrowych oczu ważna jest dieta bogata w witaminy A, C i E, a także w selen, cynk i magnez. Możesz zdecydować się na dostępne w aptekach suplementy diety wspomagające wzrok.
  • Nie zapominaj o corocznym badaniu wzroku.

Stosując się do powyższych rad zadbasz o swoje oczy podczas pracy przy komputerze i zapobiegniesz pogarszaniu się wzroku, suchości oczu czy bólom głowy. Po okulary, soczewki, krople do oczu i inne akcesoria, a także na badania wzroku zapraszamy do Salonów Optycznych Polus całość oferty znajduje się na stronie www - https://polusoptyk.pl. Serdecznie zapraszamy! 

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)