2 lipca 2020 Udostępnij

Charakterystyka deskowania

Szalunki, czyli inaczej deskowania to jedne z najważniejszych elementów na placu budowy, zwłaszcza w początkowym etapie prowadzenia prac. Są to konstrukcje tymczasowe, które wykorzystuje się jedynie w trakcie wylewania betonu. Pomagają one w zachowaniu odpowiedniego kształtu poszczególnych elementów, takich jak schody, ściany, stropy czy podłogi. Przydają się również w przypadku budowy fundamentów ogrodzenia, a także przy wieńcach i nadprożach. Można wykonać je samemu przy pomocy zwykłych drewnianych desek albo skorzystać z pomocy specjalistów i zakupić gotowy szalunek. Ale z czego możemy wybierać? Jakie są rodzaje szalunków?

Rodzaj deskowania zależy od elementu, który chcemy wykonać. Możemy zatem dokonać podziału ze względu na zastosowanie szalunków. Deskowania stropowe wykorzystuje się do budowy dachów, deskowania ścienne do budowy ścian, a szalunki do wykopów zabezpieczają wykopy we wszystkich rodzajach gruntu zapewniając swobodę w wykonywaniu prac budowlanych. Jednak wybór pomiędzy poszczególnymi rodzajami szalunków wcale nie jest taki prosty. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na pewne istotne elementy, które przyczynią się do bardziej efektywnego i oszczędnego wykonywania prac budowlanych.

Po pierwsze sprawdźmy cenę. Będzie ona zależeć między innymi od rodzaju materiału, który został wykorzystany przy konstrukcji danego szalunku. Na rynku spotkamy rozwiązania drewniane, a także stalowe oraz aluminiowe. Wybór odpowiedniego materiału zależy od rodzaju konstrukcji, stopnia skomplikowania oraz jej gabarytów. Konstrukcje metalowe będą bezpieczniejsze i udźwigną praktycznie wszystko, jeśli jednak nie zachodzi potrzeba ich wykorzystania, lepiej wyposażyć się w rozwiązanie z drewna.

Po drugie ważna jest ilość deskowań. Na małych placach budowy będzie to niezwykle istotne, gdy większa ilość tych konstrukcji może przyczyniać się do opóźnień w pracach i zastojach związanych z brakiem przestrzeni. Wybierajmy więc, tak by zapewnić sobie swobodne prace i bezpieczeństwo. Możemy również zastosować różne rodzaje szalunków do różnych prac. Deskowania mogą być montowane lub demontowane w różnych sposób. Wyróżniamy więc: szalunki przestawne, szalunki przesuwne oraz szalunki ślizgowe.

Pierwszy z nich, czyli szalunek przestawny to konstrukcja, która wymaga składania i rozkładania za każdym razem, kiedy zachodzi potrzeba jej użycia. W związku z tym, gdy beton w danym miejscu zastygnie, musimy takie deskowanie złożyć i dopiero wtedy przestawić na nowe miejsce użytkowania. Sprawdzi się więc idealnie na małych placach budowy, dla których transport całej konstrukcji jest problemem. Jeśli zaś dysponujemy dużą przestrzenią, skorzystajmy z rozwiązania numer dwa, czyli z szalunku przesuwnego. Takie deskowanie wystarczy rozłożyć raz i gdy już przestanie być użyteczne w jednym miejscu, można je spokojnie, bez demontażu, przesunąć w miejsce ponownego użycia. Trzecie rozwiązanie wykorzystywane jest, gdy konieczne przesuwanie w pionie, szalunki ślizgowe można bowiem przesuwać w płaszczyźnie lica konstrukcji. Zwykle odbywa się to do góry.

Dla kształtów nietypowych albo bardzo prostych znacznie tańszym rozwiązaniem będzie deskowanie indywidualne. Polega ona na wykorzystaniu drewnianych desek bądź płyt wiórowych z wykorzystaniem drewnianych stempli oraz gwoździ. Zaletą takiego rozwiązania jest jego cena, pamiętajmy jednak, że im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym więcej materiału musimy zużyć. Ponadto w przyszłości możemy mieć problem z wykorzystaniem zużytych do deskowania desek.

Artykuł zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)