Jak zmieniały się stroje piłkarskie
Współczesna piłka nożna narodziła się w XIX, choć korzenie tej najpopularniejszej gry zespołowej sięgają dużo wcześniej, a mianowicie do czasów Azteków. Obecne zasady gry w niczym nie przypominają tych, sprzed kilkuset lat, a za kolejne kilkaset z całą pewnością będą inne od tych, które możemy zaobserwować dzisiaj. Zmienia się również taktyka zespołów uczestniczących w rozgrywkach. Niegdyś po murawie biegało nawet siedmiu czy ośmiu napastników dziś, najczęściej zaledwie jeden. Zmianie ulegają nie tylko zasady, czy taktyka drużyn, zmienia się również strój w jakim występują zawodnicy.
Początki
Gdy przeciętny kibic sięgnie do zdjęć z czasów gdy powstawały najstarsze kluby piłkarskie a więc do przełomu XIX i XX wieku i spojrzy na stroje w jakich występowali zawodnicy może odnieść wrażenie, że po boisku nie biegali profesjonalni sportowcy a osoby pracujące w cyrku lub w najlepszym wypadku przypominające swoim strojem słynnego komika Grzegorza Halame. Zawodnicy występowali w szerokich bufiastych spodniach do kolan, zdarzało się nawet, iż gracze z pola występowali w długich spodniach. Koszulki piłkarskie, a raczej koszule zapinane na guziki, z kołnierzykiem były wykonane z bawełny, co z całą pewnością nie ułatwiało uprawiania tego sportu. I to właśnie sięgając do tych zamierzchłych czasów i porównując wyżej przytoczony opis z koszulkami naszej reprezentacji narodowej dostępne m.in. na stronie futbolsport.pl widać długą drogę jaką przebyły stroje piłkarskie.
Pierwsze zmiany
Bardzo szybko zdano sobie sprawę iż tak uszyte stroje nie zapewniają należytego komfortu użytkowania i w znacznym stopniu ograniczają ruchy zawodników tym samym utrudniając grę, dlatego też na początku XX wieku postanowiono zwęzić nogawki spodenek. Zmianom uległa również górna część stroju zawodników. Tradycyjne koszule zastąpiono takimi, które zapinane były jedynie na dwa guziki, zrezygnowano również z mało praktycznych kołnierzyków. Nie był to jednak koniec zmian. Przed pierwszymi mistrzostwami świata, całkowicie zrezygnowano z guzików na rzecz sznurka.
Lata 50. 60. i 70.
Okres powojenny i kilkanaście lat następujących bezpośrednio po nich były przełomowe dla strojów w jakich biegali zawodnicy. Gdy sięgniemy do fotografii graczy z tamtego okresu zauważymy charakterystyczne krótkie nogawki sięgające nierzadko do połowy uda. Nie stosowano również kołnierzyków, zastąpiono je jednak wycięciem pod szyją. To jednak nic w porównaniu z największą zmianą tamtego okresu jakim było zastosowanie tworzyw sztucznych do produkcji koszulek piłkarskich. Pierwszą firmą, która zdecydowała się na taki krok był niemiecki Adidas.
Komercjalizacja futbolu
O tym, że w dzisiejszych czasach futbol nie jest jedynie widowiskiem sportowym nie trzeba nikogo przekonywać, obecnie, dla wielu osób jest to jedynie biznes. Prekursorem w kwestii komercjalizacji futbolu z całą pewnością możemy uznać angielski klub piłkarski Leeds United. To właśnie klub mający swoją siedzibę w centralnej części Wielkiej Brytanii jako pierwszy zaczął sprzedawać swoje stroje kibicom. Dalszy rozwój marketingu w futbolu był nieunikniony. Na koszulkach pojawiły się loga sponsorów, choć warto zauważyć, że istnieją kluby, które bardzo długo broniły się przed tego typu zarobkiem. Mowa tu oczywiście o katalońskiej Barcelonie i baskijskim Athletic Club, który to po dziś dzień niejako wspiera regionalną tradycję w wyniku czego na ich strojach zobaczymy jedynie lokalne firmy. Przykład ten doskonale pokazuje, że w futbolu panują jeszcze pewne ideały.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
Komentarze (0)
VRowery elektryczne zrewolucjonizowały sposób, w jaki poruszamy się po miastach. Te nowoczesne urządzenia stanowią doskonałe połączenie tradycji i innowacji, oferując ekologiczny, szybki i wygodny sposób podróżowania. W Polsce ich popularność nieustannie rośnie, co...
VCzy jesteś zapalonym sportowcem lub po prostu entuzjastą aktywnego stylu życia? Jeżeli tak, to prawdopodobnie już słyszałeś o zegarkach Garmin z serii Fenix. Tym razem marka wprowadza na rynek Garmin Fenix 8, który zaskoczy zarówno nowicjuszy, jak i profesjonalistów nowymi, innowacyjnymi...
VNowoczesne wyposażenie gabinetu okulistycznego umożliwia przeprowadzanie dokładnych badań oraz przyspiesza proces diagnozowania. Choć sprzęt okulistyczny odgrywa kluczową rolę, nie wszystkie gabinety są zaopatrzone w aparaturę najwyższej jakości. Dowiedz się, jakie urządzenia...
Zostaw komentarz