30 stycznia 2016 Udostępnij

Leczenie jaskry wyłącznie kroplami to niewybaczalny błąd!

leczenie jaskry kroplamiNa czym polega jaskra?

Jaskra to choroba, która prowadzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Może występować w wielu postaciach, ale najczęściej to jaskra otwartego kąta. Trzeba powiedzieć, że to takie schorzenie, które jest dość podstępne, ponieważ bardzo często będzie niezauważalne, nie ma objawów. W momencie gdy te objawy się pojawiają często jest już bardzo późno. Jeśli chodzi o jaskrę to problemem będzie podnoszone w oku ciśnienie, które związane jest z tym, że nadmiernie gromadzi się tam płyn. Jednak sam poziom ciśnienia nie decyduje obecnie o rozpoznaniu jaskry.

Co więc decyduje o rozpoznaniu choroby?

badanie wzrokuJaskrę będzie można rozpoznać, jeśli przeprowadzi się bardzo dokładne badania nerwu wzrokowego z zastosowaniem nowoczesnych technik i komputerowej oceny. Dodatkowo trzeba badać konkretnie również pole widzenia. Mamy obecnie pewne oznaczenia konkretnych stadiów choroby i również tymi wskazaniami można się kierować. Zaczyna się od jaskry bezobjawowej, która często nie wymaga leczenia. Dalej mamy jaskrę, która jest już objawowa, ale nie stanowi problemu dla normalnego życia. Pełne upośledzenie funkcji życiowych to ostatnie stadium i wtedy już trzeba podjąć takie działania, które muszą zmierzać do tego, że te pojawiające się zaburzenia widzenia nie będą tak mocno dokuczliwe. Dlatego właśnie kluczem będzie rozpoznanie jakie stadium problemu może dotyczyć danej osoby. Trzeba zwrócić uwagę na to, że mamy takie jaskry, które postępują dość wolno, le będą także takie, gdy u młodej osoby jaskra rozwija się bardzo szybko i w związku z tym taka osoba będzie mogła bardzo szybko zobaczyć, że jaskra mocno wpływa na jej zdrowie i powoduje upośledzenie widzenia.

Czy to prawda, że jest dużo nowych leków przeciwjaskrowych i ogromny postęp w jej leczeniu?

Rzeczywiście, gdy chodzi o leczenie jaskry to medycyna poszła bardzo mocno do przodu i daje nam wiele możliwości zarówno, gdy chodzi o leczenie farmakologiczne jak i też chirurgiczne. Jednak niezależnie od tego jaka metoda będzie wybierana najważniejsze działanie zmierzać musi do obniżenia ciśnienia w gałce ocznej. Trzeba ustalić jakie jest ciśnienie docelowe, które będzie zatrzymywało zmiany jaskrowe i następnie można podjąć działanie, które będzie to gwarantowało. Najczęściej stosowanie leku przez około dwa tygodnie będzie w stanie określić czy dana terapia jest wystarczająca i skuteczna. Jeśli nie będzie poprawy to na pewno będzie warto próbować stosowania innych leków. Jeśli przez dłuższy czas niż się nie zmieni to może być znak, że trzeba pomyśleć o laserowym albo operacyjnym zabiegu. W wielu przypadkach jest wielkim błędem leczenie się kroplami przez wiele lat i patrzenie na to jak wzrok cały czas się psuje i powoli traci się zdolność widzenia.

Czy takie przypadki zdarzają się często?

jak rozpoznać jaskręDo tej pory często pojawiają się takie osoby, które stawiają się w gabinetach medycznych i okazuje się przez długi okres czasu stosowali wyłącznie krople. Należy najczęściej takiego pacjenta skierować na zabieg chirurgiczny, aby go uchronić przed całkowitą utratą widzenia. Jednak, jeśli ktoś wiele lat stosuje krople to niestety pojawia się jeszcze inny aspekt, który związany jest z tym, że mamy dużo większe ryzyko, że taka operacja nie przyniesie pożądanych skutków. Dlatego właśnie trzeba się dobrze zastanowić czy leczenie się długimi latami wyłącznie kroplami to dobre dla nas rozwiązanie. Trzeba również pamiętać, że są takie sytuacje, w których jedynie leczenie operacyjne będzie skutecznym rozwiązaniem zaraz po rozpoznaniu jaskry i krople wtedy w ogóle nie mają sensu.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)