5 lipca 2017 Udostępnij

Jak dbać o jamę ustną po usunięciu ósemek?

Trzecie trzonowce, zęby mądrości lub po prostu ósemki. To zęby, które wyrzynają się jako ostatnie. Dzieje się to zwykle między 17 a 21 rokiem życia. Bywa tak, że ich pojawienie powoduje ,,spychanie” pozostałych zębów. Często zdarza się że w ósemkach występuje ognisko próchnicy, gdyż ich położenie nie zawsze pozwala na skuteczne zabiegi higieniczne. Dlatego często lekarz stomatolog decyduje o usunięciu ósemek. Z praktycznego punktu widzenia, nie są nam one potrzebne do życia. Wiele osób boi się zabiegu oraz tego, co będzie po nim. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku nie warto się martwić na zapas. Każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na usunięcie zęba mądrości. Poza tym, to czy będziemy się dobrze czuć, zależy w dużej mierze od nas samych. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad, jak dbać o jamę ustną po usunięciu ósemek.

Pierwsza doba po zabiegu

Przez pierwsze 24 godziny po usunięciu zęba nie pal wyrobów tytoniowych. Z diety wykreśl gorące, drażniące i twarde potrawy. Możesz za to śmiało jeść lody. Zrezygnuj z napojów alkoholowych. Nie pij przez słomkę. Odpuść sobie ciężki wysiłek fizyczny, nie dźwigaj ciężkich rzeczy, nie idź na siłownię i do sauny. W celu uśmierzenia bólu i zapobiegania obrzękom stosuj zimne okłady. W pierwszej dobie nie zaleca się płukania jamy ustnej by nie usunąć skrzepu powstałego w miejscu usuniętego zęba – warunkuje on bowiem prawidłowe gojenie zębodołu. W kolejnych dniach można bardzo delikatnie płukać usta w czasie normalnych czynności higienizacyjnych i mycia zębów. Jeżeli kichasz, staraj się to robić z otwartą buzią, aby nie powodować dużych zmian ciśnienia w jamie ustnej.

Leki przeciwbólowe

Zwykle wystarczają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty np. zawierające ibuprofen lub, deksketoprofen. Jeżeli po lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) zdarzają Ci się dolegliwości żołądkowe, zapytaj w aptece o dodatkowy lek osłonowy z grupy IPP (inhibitorów pompy protonowej). Są osoby, które mają niski próg bólu i potrzebują silniejszych leków. Taki pacjent powinien poinformować o tym swojego lekarza i poprosić o receptę.

Produkty na podrażnioną błonę śluzową

Często podczas zabiegu dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Aby przyspieszyć gojenie uszkodzonej śluzówki i chronić przed uczuciem bólu można zastosować produkt z linii Anaftin®. Zarówno żel, jak i płyn czy spray mają działanie łagodzące, kojące i ochronne. Produkty te sprawdzą się też przy każdym innym uszkodzeniu śluzówki jamy ustnej, podczas noszenia aparatu czy protezy oraz u osób cierpiących na aftowe zapalenie błony śluzowej.

Płukanki

Płukanie jamy ustnej zaleca się od drugiej doby po zabiegu. Można stosować ostudzony napar z szałwii, lekki roztwór soli lub wody utlenionej czy specjalny płyn do płukania jamy ustnej z apteki.

Co powinno niepokoić?

Nie zawsze gojenie odbywa się tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Są pewne sytuacje, które powinny skłonić Cię do skonsultowania się z lekarzem. Po pierwsze silny ból nieustępujący po 3 dniach od zabiegu lub nieustępujący mimo zażywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Po drugie przedłużające się krwawienie z miejsca po usunięciu zęba. Trzecia sprawa to objawy stanu zapalnego, takie jak gorączka i złe samopoczucie.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)