17 czerwca 2021 Udostępnij

Czym jest astygmatyzm? Jak dobiera się soczewki okularowe w przypadku tej wady wzroku?

Astygmatyzm to obok krótkowzroczności i nadwzroczności jedna z najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Mimo to zwykle niewiele o niej wiemy, a niewiedza często prowadzi do demonizowania nieznanych zjawisk. Tymczasem astygmatyzm to wada wzroku, którą można z powodzeniem korygować, nosząc odpowiednio dobrane soczewki okularowe, a nawet leczyć operacyjnie. Czym w istocie jest astygmatyzm i jakie soczewki do okularów wybrać do jego korekcji?

Astygmatyzm – z czego wynika i jakie są jego objawy?

Astygmatyzm występuje w przypadku gdy rogówka lub soczewka oka nie ma symetrii obrotowej, czyli nieregularny kształt w różnych przekrojach. Fakt ten staje się przyczyną wady refrakcji polegającej na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych na siatkówce. Wiązka światła przy prawidłowo ukształtowanych strukturach oka skupia się w jednym punkcie, w przypadku astygmatyzmu ulega  jednak rozogniskowaniu, a widziany obraz jest rozmyty. Astygmatycy widzą nieostro i w bliży i w dali, zdarza się, że postrzegają proste linie jako nieco zakrzywione lub wyraźniej widzą linie pionowe niż poziome lub odwrotnie. Astygmatyzm może wywoływać uczucie zmęczenia oczu, bóle głowy czy sprawiać, że często mrużymy oczy.

Okulary, a astygmatyzm

Najczęściej stosowaną metodą korekcyjną astygmatyzmu są okulary. Soczewki okularowe dla astygmatyka mają kompensować nieregularną krzywiznę rogówki i niejako połączyć w jeden punkt ogniska powstające, gdy wiązka światła przechodzi przez dany ośrodek optyczny W tym celu wykorzystuje się cylindryczne soczewki okularowe”. Cylindryczne soczewki do okularów zamawiane są po dokładnym badaniu optometrycznym, Jeśli poza astygmatyzmem występują inne wady, soczewki do okularów muszą dodatkowo mieć właściwie dobraną moc sferyczną, aby korygowały również krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Astygmatyzm – jakie soczewki do okularów wybrać?

Astygmatyzm wymaga dobrej jakości szkieł okularowych, które niwelują zniekształcenia obrazu także w peryferyjnych obszarach. Warto więc, dobierając okulary dla astygmatyka, zdecydować się na soczewki okularowe wysokiej jakości, które mają lepsze parametry optyczne. Szkła okularowe można odpowiednio spersonalizować i dostosować do wszystkich potrzeb wzrokowych każdego użytkownika okularów. Doskonałym wyborem będą nowoczesne soczewki do okularów tworzone przez HOYA, które dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów, będą cieńsze i lżejsze, a także – dzięki odpowiednim uszlachetnieniom - trwalsze i bardziej odporne na zniszczenie. HOYA oferuje szeroką gamę produktów odpowiednich do korekcji astygmatyzmu:  soczewki progresywne, jednoogniskowe, a także soczewki okularowe przeznaczone do jazdy samochodem (EnRoute), wspierające akomodację (SYNC III) dla pracujących przy komputerze czy soczewki okularowe dla dzieci (PNX Kids).

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)