24 czerwca 2019 Udostępnij

Syropy na kaszel

Mimo że kaszel to uciążliwa dolegliwość, warto wiedzieć, że stanowi pierwszą linię obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jest naturalnym odruchem obronnym, który oczyszcza drogi oddechowe – gardło, krtań, tchawicę i oskrzela. Mimo że jest sprzymierzeńcem w walce z infekcją, nie wolno go ignorować. Jak walczyć z uciążliwym kaszlem?

Przyczyny i rodzaje kaszlu

Przyczyny kaszlu są różnorodne i mogą wynikać z różnego rodzaju infekcji. Często pojawia się na skutek zakażenia dróg oddechowych, zapaleniu krtani, tchawicy, oskrzeli, płuc i w chorobach zatok. Może być dolegliwością świadczącą o alergii lub chorobach układu krążenia i przewodu pokarmowego.

Kaszel suchy jest najczęściej zwiastunem nadchodzącej choroby. Odczuwamy wówczas dyskomfort przy oddychaniu, łaskotanie, drapanie i podrażnienie w tchawicy. Może być gwałtowny i męczący. Powoduje ataki duszności i bóle w klatce piersiowej. Charakterystycznym elementem suchego kaszlu jest brak wydzieliny. Ulgę w suchym kaszlu daje syrop dla dorosłych i dzieci. Kaszel suchy z czasem zamienia się w mokry, przy którym pojawia się lepka i gęsta wydzielina z drobnoustrojami. Odksztuszając ją, oczyszczamy drogi oddechowe. W tym czasie mogą pojawić się objawy towarzyszące, takie jak katar lub gorączka.

Domowe sposoby na kaszel

Na męczący, suchy kaszel przyjmujemy najczęściej syrop dla dorosłych, który daje ulgę w dolegliwości. Oprócz tego można zastosować domowe metody. Podstawowym celem jest nawilżenie śluzówki gardła np. za pomocą nawilżania powietrza lub inhalacji. Doskonale sprawdzają się rozmaryn, rumianek i olejki eteryczne – lawendowe, eukaliptusowe, herbaciane, geraniowe i z drzewa sandałowego. Bardzo dobrym sposobem na złagodzenie suchego kaszlu jest mikstura przygotowana z miodu, imbiru i cytryny. Równie popularna jest domowa mieszanka z cebuli. Syropy dla dzieci powinny być słodkie, stworzone z naturalnych składników, dlatego niekoniecznie będą chciały go przyjmować. Lepszym rozwiązaniem jest gotowy syrop dla dorosłych i dzieci, który zawiera składniki aktywne o udowodnionym działaniu.

Jakie składniki powinien zawierać syrop dla dorosłych i dzieci?

Syrop dla dzieci i dorosłych powinien zmniejszać podrażnienie jamy ustnej i gardła. Jednym z preparatów, który pokrywa błonę śluzową, jest Apicold, który uspokaja suchy kaszel. Syrop dla dzieci można stosować już po 1. roku życia. Zawiera składniki pochodzenia naturalnego, bez zbędnych dodatków w postaci cukru i syropu glukozowo-fruktozowego. Łagodzące działanie przejawia wyciąg z prawoślazu lekarskiego. Ten składnik jest od dawna wykorzystywany w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, działając osłonowo przy zapaleniu krtani, strun głosowych, nieżytach gardła oraz ułatwia odksztuszanie. Propolis zawarty w syropie dla dzieci i dorosłych przejawia działanie bakteriobójcze, natomiast miód nie tylko łagodzi kaszel, ale również wpiera odporność.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)