17 sierpnia 2020 Udostępnij

Co to jest endodoncja i kiedy trzeba ją stosować? Poradnik dla pacjentów

Sporo pacjentów spotkało się chyba z sytuacją, iż w czasie odbywania wizyty u dentysty, lekarz zaproponował dosyć tajemniczo brzmiące leczenie endodontyczne. Co to właściwie jest? Jest to nic innego, jak znane wszystkim leczenie kanałowe, a endodoncja to po prostu dział z zakresu stomatologii, który zajmuje się rozpoznawaniem, jak i leczeniem tkanek około wierzchołkowych i schorzeń miazgi. 

Mianem endodoncji można określić dział stomatologii, który zajmuje się na co dzień diagnozowaniem, jak i leczeniem tkanek okołowierzchołkowych i chorób miazgi zębowej. Najważniejszą z metod terapii, będzie leczenie endodontyczne, nazywane powszechnie kanałowym. Przeprowadza się je z użyciem cieniutkich narzędzi penetrujących i piłujących, jak również endometrów i mikroskopów. Pierwsze pozwalają stomatologowi zmierzyć głębokość kanału, zaś drugie bardzo dokładne obserwowanie wnętrza komory zęba. Istotną kwestią w endodoncji będzie także diagnostyka promieniami rentgena. 

Endodoncja- kiedy znajduje swoje zastosowanie? 

Wskazań do terapii endodentycznej może być naprawdę sporo. Na liście znaleźć można jednakże głównie: 

  • martwicę miazgi,
  • głębokie próchnicowe ubytki,
  • urazy typu mechanicznego w obrębie zęba (złamania, zwichnięcia), 
  • zgorzele miazgi, 
  • niewłaściwie przeprowadzone poprzednie leczenie endodontyczne (nieszczelności w wypełnieniu kanałów, pozostawione w nich części narzędzi),
  • stan zapalny okołowierzchołkowych trkanek,
  • zaplanowane wcześniej leczenie protetyczne. 

Warto przy tym mieć na uwadze, iż zanim zostanie rozpoczęte leczenie tego typu, dentysta powinien wiedzieć o wszelkich ewentualnych schorzeniach, które dotyczą całego organizmu. Jest to konieczne, z uwagi na względne przeciwskazania do jego przeprowadzenia. Są to chociażby zaburzenia endokrynologiczne, schorzenia wątroby, serca czy nerek. 

Przebieg leczenia endodontycznego 

Jeszcze nie tak dawno, leczenie endodontyczne miało związek z koniecznością przynajmniej kilku wizyt u stomatologa, w czasie których miazga zęba była zatruwają, zaś na końcu leczenia usuwana. Obecnie dzięki możliwości skorzystania ze środków znieczulających, możliwie stało się przeprowadzanie zabiegu w zakresie endodoncji wyłącznie na jednej wizycie. Po tym, jak dentysta poda pacjentowi znieczulenie, przy pomocy niewielkich pilniczków może usunąć miazgę wraz z kanałem korzeniowym, później odkażone i mocno poszerzone kanały wypełnia się specjalistyczną substancją, która z upływem czasu twardnieje. 

Narodowy Fundusz Zdrowia a endodoncja 

W wypadku dorosłych pacjentów, leczenie endodontyczne, refundowane jest z NFZ tylko w przypadku kłów i siekaczy. Darmowe leczenie przysługuje wyłącznie kobietom w ciąży i w okresie połogu, jak również dzieciom. W prywatnych gabinetach koszty leczenia endodontycznego zaczynają się od kwoty 150 złotych. Najbardziej nowoczesne metody stosowane w stomatologii, umożliwiają skuteczne leczenie nawet bardzo skomplikowanych przypadków, zaś sam gabinet dentystyczny może przypominać nierzadko laboratorium naukowca. 

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)