21 lutego 2022 Udostępnij

Rodzaje ochronnych rękawic jednorazowych

​Rękawice jednorazowe to funkcjonalna forma zabezpieczenia nie tylko w obliczu epidemii. Mają ogromne znaczenie w wielu branżach, jak medycyna i kosmetologia, sektor spożywczy a nawet motoryzacja. W poniższym tekście przedstawimy rodzaje jednorazowych rękawiczek oraz sprawdzimy, gdzie jeszcze znajdują zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Rękawice jednorazowe – rodzaje

Jednorazowe rękawiczki, niezależnie od rodzaju, zapewniają bezpieczeństwo przed alergenami, detergentami, zarazkami i innymi substancjami. Odgrywają kluczową rolę w aseptyce, ponieważ fizycznie oddzielają organizm od potencjalnie niebezpiecznych cząsteczek. Nic więc dziwnego, że od ich opracowania zakażenia drobnoustrojami, prowadzące często do śmierci, zostały zredukowane do minimum.

Na pierwszy rzut oka prawie wszystkie jednorazowe rękawiczki wyglądają tak samo. W rzeczywistości jednak akcesoria tego rodzaju wykonuje się z wielu różnorodnych materiałów, aby spełniały normy sanitarne. Od sposobu ich wykonania zależą właściwości ochronne, wytrzymałość rękawicy, a także wygoda użytkowania. Poniżej opisujemy kilka podstawowych rodzajów rękawic jednorazowych – warto się z nimi zapoznać i świadomie wybrać odpowiedni model.

Rękawice foliowe

Popularność jednorazowych „zrywek” wzrosła w czasach epidemii koronawirusa. Rękawiczki przygotowuje się z materiału HDPE, dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Tworzywo jest wodo- i olejoodporne. Nic więc dziwnego, że często w takie akcesoria zaopatrują się pracownicy sektora gastronomicznego, fryzjerzy, a także sklepy i stacje benzynowe, chcące zapewnić swoim klientom pełne bezpieczeństwo.

Rękawice foliowe pasują zarówno na lewą, jak i prawą dłoń, a dodatkowo produkowane są jako jeden uniwersalny rozmiar. Ze względu na tę cechę niektórzy użytkownicy mogą mieć problem z wykonywaniem precyzyjnych czynności.

Uniwersalne rękawiczki lateksowe

Rękawice lateksowe to najpopularniejsze rękawice jednorazowe. Produkowane z naturalnego kauczuku są wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne, dzięki czemu dopasowują się do kształtu dłoni i pozwalają na wykonywanie zadań wymagających precyzji. Z tego względu przez wiele lat były jedynymi rękawiczkami stosowanymi w medycynie. Dzisiaj wykorzystują je m.in. laboranci oraz tatuażyści. Wielką zaletę stanowi fakt, że rękawiczki lateksowe ulegają biodegradacji, a więc nie obciążają środowiska naturalnego w tym samym stopniu co przykładowo rękawice foliowe.

Niestety rękawice lateksowe mają również swoje wady. Charakterystyczny zapach lateksu przeszkadza niektórym użytkownikom, materiał ten może powodować też reakcje alergiczne na skórze. Nawet 9% populacji po kontakcie z lateksem zauważa wysypkę na skórze lub zaczerwienienie. Kauczuk niszczeje pod wpływem tłuszczów i olejów mineralnych, dlatego nie stosuje się go w przemyśle spożywczym. Negatywnie na tworzywo wpływają również rozpuszczalniki organiczne, jak zmywacze do lakierów i farb.

Rękawice nitrylowe – alternatywa dla lateksu

Osobom uczulonym na lateks polecamy nitrylowe rękawiczki. Zostały wykonane z syntetycznego kauczuku. Są znacznie trwalsze, odporne na przebicia oraz działanie substancji chemicznych, jak tłuszcze i oleje mineralne. Oprócz tego nie posiadają specyficznego zapachu kauczuku, świetnie nadają się więc dla użytkowników o wrażliwym zmyśle powonienia. Nitrylowe rękawice jednorazowe są dość cienkie, dlatego gwarantują swobodę ruchów przy pracy. Dzięki temu mają szerokie zastosowanie: chronią przed substancjami chemicznymi, płynami ustrojowymi oraz smarami czy olejami w wielu branżach.

Rękawiczki winylowe

Winylowe rękawiczki wyróżnia na rynku wytrzymałość: solidne, przezroczyste tworzywo PVC zapobiega ich ścieraniu czy rwaniu. Materiał sprawia dodatkowo, że rękawiczki nie uciskają dłoni, a ponadto gwarantują łatwe zakładanie i zdejmowanie nawet w wersji bezpudrowej. Dzięki niewielkiej elastyczności winyl poprawia komfort użytkowania, ponieważ zapobiega odparzeniom oraz zmęczeniu skóry.

Tak jak każdy inny rodzaj rękawiczek jednorazowych, rękawice winylowe także mają swoje wady. Chociaż materiał jest odporny na substancje tłuszczowe, to dość szybko rozpuszcza się pod wpływem rozpuszczalników, a więc takie artykuły nie mogą być stosowane w gabinetach kosmetycznych czy motoryzacji. Podczas zakupu winylowych rękawiczek jednorazowych trzeba szczególną uwagę zwrócić na ich rozmiar – zbyt małe rękawice nie rozciągną się, a zbyt duże będą się zsuwać z dłoni.

Rękawice jednorazowe: pudrowane czy nie?

W większości przypadków rękawice jednorazowe w sklepach czy aptekach można kupić z pudrem w środku lub bez. Dostępne warianty pudrowane znacznie ułatwiają zakładanie akcesorium, zwłaszcza rękawiczek nitrylowych i lateksowych. Puder, czyli talk lub skrobia kukurydziana, pochłania nadmiar wilgoci z dłoni, co poprawia komfort użytkowania rękawic. Takie osłony w wersji pudrowanej to zatem doskonały wybór dla osób cierpiących na nadmierną potliwość dłoni oraz tych, którzy często i szybko wymieniają zanieczyszczone rękawice na nowe.

Niestety u alergików puder może powodować reakcje alergiczne, a w rękawiczkach lateksowych – nawet intensyfikować działania niepożądane. Dodatkowo warto podkreślić, że talk nie może mieć kontaktu z żywnością, dlatego do przemysłu spożywczego zaleca się rękawice jednorazowe bezpudrowe. Po zdjęciu takich rękawic dłonie nie są pokryte warstwą skrobi, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Osobom, które nie przepadają za pudrem ani wilgocią w tradycyjnych rękawiczkach, polecamy artykuły winylowe.

Jakie rękawiczki jednorazowe wybrać?

Przede wszystkim wybór odpowiednich rękawic jednorazowych zależy od ich przeznaczenia. Dla pracowników medycznych, którzy cenią precyzję, polecamy cienkie rękawiczki nitrylowe. W sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko przebicia lub przerwania rękawiczki, warto wybrać nieco grubsze artykuły zrobione z lateksu. Do przemysłu spożywczego świetnie sprawdzają się natomiast jednorazowe rękawice foliowe lub winylowe.

Podczas zakupów niemałą rolę gra również zakres cenowy rękawiczek. Opakowanie rękawic z nitrylu lub lateksu to koszt ok. 30 złotych. Atrakcyjne cenowo są także artykuły z winylu – 100 sztuk można otrzymać już za kilkanaście złotych. Najtańsze są z kolei jednorazowe rękawice foliowe, kosztują niecałe 2 złote za 100 sztuk. Oprócz ceny koniecznie trzeba wziąć pod uwagę również ich wytrzymałość, a ponadto dostępne rozmiary.

Partnerem artykułu jest sklep maskimed.pl, oferujący m.in. maseczki ochronne oraz rękawice jednorazowe.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)