19 września 2022 Udostępnij

Fitoterapia – natura w służbie zdrowia

​Natura w medycynie ludowej znana jest od zarania dziejów. Ludzie poznawali lecznicze właściwości roślin i tworzyli mniej lub bardziej skuteczne receptury. Wraz z doświadczeniem nauczyli się łączyć składniki tak, aby uzyskiwać coraz lepsze rezultaty. Szybsze gojenie ran, zmniejszenie dolegliwości bólowych, likwidowanie obrzęków, stanów zapalnych czy łagodzenie objawów infekcji wirusowych za pomocą ziół, past, naparów, wywarów i innych specyfików było powszechne na całym świecie przed rozwojem medycyny akademickiej wraz z farmakoterapią.

Fitoterapia a ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo uznawane jest za jedną gałęzi medycyny alternatywnej i choć w niektórych opracowaniach można znaleźć informację, iż jest to tożsama dziedzina co fitoterapia, zdecydowanie różnią się podejściem. Zarówno fitoterapia (czy fitofarmakologia), jak i ziołolecznictwo bazują na właściwościach leczniczych poszczególnych części roślin, jednak fitoterapia opiera się na naukowych dowodach, badaniach oraz określonych technologiach produkcji preparatów. Ziołolecznictwo natomiast bazuje na wierzeniach i tradycji. Fitoterapia także sięga po znane od wieków receptury, jednak ich skuteczność potwierdza badaniami, nie na podstawie przypadków anegdotycznych.

Nauka i rośliny – co z tego wynika?

Poddając analizie skuteczne wywary czy napary, rozwijając wiedzę na temat związków chemicznych zawartych w roślinach i ich współdziałaniu, zdołaliśmy odkryć, jak działają poszczególne połączenia czy proporcje, a tym samym nauczyliśmy się modyfikować receptury. Co więcej – odpowiednio przygotowane zioła w formie tabletek czy kapsułek stały się jednymi z chętniej przyjmowanych suplementów diety lub jako wsparcie farmakoterapii.

Powrót do korzeni?

Przez ostatnie kilka lat utrzymuje się trend powrotu do zdrowego stylu życia. Przekłada się to na wzrost zainteresowania nieprzetworzoną żywnością, rozkwit sklepów zielarskich oraz modę na korzystanie z kosmetyków naturalnych. Tym samym surowce roślinne są pożądane przez wiele branż, które chcąc oferować klientom wysokiej jakości produkty. Dotyczy to również medycyny, suplementów, terapii wspomagających i wielu innych. Wkład preparatów leczniczych powstałych na bazie ziół również się zwiększył, co jest niewątpliwie pozytywnym zjawiskiem.

Warto jednak pamiętać, aby w przypadku chorób przewlekłych nie rezygnować samodzielnie z farmakoterapii zaleconej przez lekarza prowadzącego. Również suplementację warto skonsultować, gdyż niektóre rośliny mogą wchodzić w reakcje z lekami.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)