5 czerwca 2019 Udostępnij

Jaką drukarkę etykiet wybrać?

Drukarka etykiet to urządzenie, które jest przydatne w bardzo wielu firmach, w szczególności zaś tych, które zajmują się handlem. Istnieją różne rodzaje tego typu drukarek. Którą z nich wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Gdzie najlepiej kupić drukarkę etykiet?

Jakie drukarki etykiet wyróżniamy?

Zasadniczo można podzielić drukarki etykiet na dwa typy. Są to:
Drukarka etykiet termiczna – jest to urządzenie, które drukuje wyłącznie przy użyciu koloru czarnego. Wykorzystywana jest w tym celu głowica, która, pod wpływem wysokiej temperatury, zaczernia papier. Należy podkreślić, że musi być to papier specjalnego rodzaju. Niemożliwe jest użycie zwykłych arkuszy dla drukarek komputerowych. Papier do drukarek termicznych jest droższy do zwykłego i charakteryzuje się wysoką podatnością na wpływ zmiennych temperatur, upływ czasu oraz uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym drukarka termiczna wykorzystywana jest przede wszystkim do drukowania etykiet o krótkim okresie użyteczności. Z kolei jej zaletą jest wysoka trwałość głowicy barwiącej, dzięki czemu powinna wystarczyć nam na długi czas.
Drukarka etykiet termotransferowa – to urządzenie, które z kolei wyróżnia się obsługą druku kolorowego, a także możliwością wykorzystania zwykłego papieru. Jego ogromną zaletą jest również fakt, że wykonany przez nie wydruk jest znacznie trwalszy niż w przypadku drukarek termicznych. Powstałe w ten sposób etykiety są więc odporne na wilgoć, zmienne temperatury, uszkodzenia mechaniczne, a także upływ czasu. Mimo iż papier do drukarki termotransferowej jest tańszy, koszt przygotowania jednej etykiety jest wyższy właśnie z uwagi na wyższą jakość wydrukowanej etykiety.  Ma to związek z koniecznością zastosowania zgodnej taśmy barwiącej. 
drukarka etykiet Lobos

Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę etykiet?

Istnieje kilka najistotniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając urządzenie drukujące etykiety. Z pewnością należy do nich wydajność drukarki. Chociaż nie wykorzystuje ona żadnych tuszów czy tonerów, w przypadku modeli termotransferowych warto sprawdzić, jak długa jest taśma barwiąca. Kiedy pomnożymy tę wartość przez wymiary pojedynczej etykiety, obliczymy ile będziemy w stanie ich wydrukować.Na jakoś wydruku ma także przełożenie rozdzielczość. Im jest większa, tym lepszy będzie wydruk, gdyż więcej punktów zostanie naniesionych na 1 milimetr powierzchni papieru. Drukarki do zastosowań przemysłowych wyróżniają się rozdzielczością dochodzącą do poziomu 600 dpi. Zkolei standardowe modele do zastosowania chociażby w sklepie posiadają ten parametr na poziomie 150-200 dpi. Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest szerokość wydruku. Informuje nas ona o tym, jak szerokie taśmy są obsługiwane i jak szerokie mogą być etykiety, które wydrukujemy. Standardowo szerokość wydruku mieści się w przedziale od 30 do około 104 mm. Na rynku znaleźć można jednak również urządzenia drukujące węższe etykiety, na przykład 12 mm czy nawet 3,5 mm. Powinniśmy także zwrócić uwagę na szybkość wydruku, która jest podawana w milimetrach na sekundę. Standardowe drukarki przenośne najczęściej drukują z szybkością około 20 mm/s. Z kolei dobrej jakości modele stacjonarne posiadają ten parametr na poziomie 50 mm/s, natomiast urządzenia przemysłowe nawet ponad 200 mm/s.
 
Szukasz drukarki etykiet renomowanej firmy ? Sprawdź więcej na https://sklep.lobos.pl >>

Drukarka mobilna, czy stacjonarna?

Kupując drukarkę etykiet musimy również wybrać między tymi dwoma typami urządzenia. Czym się one charakteryzują? Drukarka etykiet przenośna to niewielkich rozmiarów urządzenie zasilane bateryjnie, które może być wykorzystane miedzy innymi w sklepie czy na halach produkcyjnych do drukowania etykiet o ograniczonej szerokości. Oczywiście ze względu na swoją mobilność jest bardzo wygodna w użyciu. Z kolei drukarka etykiet stacjonarna  jest zdecydowanie większa i dlatego też umożliwia szybszy wydruk etykiet o większych rozmiarach i w dużych ilościach. Posiada jednak oczywiście wadę – nie możemy używać jej w dowolnym miejscu. Wybór zależy więc od tego, które z urządzeń sprawdzi się lepiej w Twojej firmie.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)