
Pneumatyka w przemyśle farmaceutycznym i medycznym
Przemysł farmaceutyczny jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Polski. Wpływa ona zarówno na krajowy system opieki zdrowotnej, a także na rozwój innowacyjności. Dlatego zapewnienie odpowiednich narzędzi do produkcji leków jest niezbędne, aby branża działała nieprzerwanie. Wśród sprzętów techniki medycznej i farmaceutycznej znajdują się maszyny i urządzenia w wersji pneumatycznej.
Do zastosowań w medycynie i przy produkcji leków wymagane są sprzęty wykonane z odpowiednich materiałów, które zachowują obojętność wobec substancji, również agresywnych, z jakimi pracują. Z tego względu materiałem armatury farmaceutycznej jest stal nierdzewna. Każdy element wykorzystywany w branży medycznej posiada odpowiednie certyfikaty i atesty takie jak np. certyfikat NSF do klasyfikacji środków smarnych, dyrektywa ciśnieniowa PED, czy dopuszczenie do żywności i wody pitnej KTW.
W zakładach przemysłu farmaceutycznego wymagane jest stosowanie odpowiednich instalacji transportowych. Rurociągi pneumatyczne wykonywane ze stali nierdzewnej bądź kwasoodpornej zapewniają wysoki poziom czystości przesyłanego czynnika oraz ograniczają powstawanie korozji. Instalacje takie mogą być łączone przez zaprasowanie złączek na rurach, co ze względu na brak połączeń lutowanych czy spawanych obniża ryzyko wybuchu pożaru. Opisana technika Mapress stanowi szczelny i ekonomiczny projekt instalacji pneumatycznej.
Wśród przykładowego osprzętu do układu zaprojektowanego dla farmaceutyki znajdują się filtry sterylne PSSPF. Posiadają one dokument jakościowy 1.4301 lub 1.4404, który umożliwia pracę z chemikaliami, które dla innej stali mogłyby powodować np. korozję. Ze stali nierdzewnej można znaleźć także manometry o podwyższonej odporności na medium oraz temperaturę, oraz kwasoodporną armaturę złączną pod postacią nypli, muf, kolanek, trójników, złączek i elementów do wspawania.
Do sterowania przepływem medium potrzebne są zawory, które nie tylko muszą być wyprodukowane z odpowiedniej stali, a także mieć właściwe uszczelnienie.
Dla uzyskania jak najwyższej jakości sprężonego powietrza do wykorzystania w stomatologii, medycynie czy farmaceutyce stosuje się sprężarki bezolejowe. Brak smarowania umożliwia uzyskanie czystego medium, co dodatkowo wspomagane jest przez wpływ rodzaju procesu sprężania na zapobieganie nieszczelnościom. Pompy próżniowe są elementami instalacji, które odpowiadają za wytworzenie podciśnienia potrzebnego w dalszych procesach. Integracja z filtrem próżniowym pozwala na efektywne usuwanie zanieczyszczeń z układu.
Wykorzystywanie w instalacjach filtrów z węglem aktywnym umożliwia uzyskanie powietrza pozbawionego oparów, gdyż warstwa węgla aktywnego ma działanie adsorpcyjne. Pompy mogą zostać wykorzystane także we współpracy z ssawkami do transportu blistrów z lekami na linii produkcyjnej.
Elementem bardzo ważnym w instalacjach farmaceutycznych są węże. Przewody do pracy z substancjami wykorzystywanymi do produkcji leków muszą być odporne na chemikalia oraz na warunki zewnętrzne takie jak np. promieniowanie. Wyróżnia się m.in. wersje silikonowe, laboratoryjne, czy węże igielitowe PCV. Przewody do zastosowań w medycynie i przemyśle farmaceutycznym są często elastyczne i charakteryzują się brakiem zapachu.
W instalacjach przemysłu farmaceutycznego znajduje się wiele elementów składowych. Każdy z nich musi być odpowiednio dostosowany do występujących w tej branży warunków. Urządzenia i części je łączące wykonywane są z materiałów, które umożliwiają pracę także w otoczeniu agresywnych substancji. Medycyna również korzysta z rozwiązań pneumatyki, które zasilają wiele narzędzi w gabinetach lekarskich.
Artykuł sponsorowany
Zobacz również
Komentarze (0)
Czym jest świadczenie pielęgnacyjne?
VŚwiadczenie pielęgnacyjne to świadczenie pieniężne, o które mogą starać się osoby, które nie podejmują pracy lub rezygnują z niej w celu sprawowania opieki nad osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności. Poniższy artykuł przedstawi więcej szczegółów...
Porady dietetyczne dla osób starszych
VStarość to szczególny okres w życiu człowieka. Prawidłowe żywienie seniorów musi uwzględniać wiele problemów, które towarzyszą starości, takich jak stopniowe obniżanie sprawności fizycznej, demencja i problemy z zębami, samotność czy niski status materialny. Również seniorzy...
VZapalenie ucha i ból mu towarzyszący nie należą do przyjemnych dolegliwości, a powikłania z tym związane mogą towarzyszyć jeszcze długo po zakończonej infekcji. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie objawów na wczesnym jej etapie, aby możliwie szybko i skutecznie móc wdrożyć skuteczne...
Zostaw komentarz