22 czerwca 2017 Udostępnij

Aspekty anatomiczne uniemożliwiające zajście w ciążę

Wpływ na skuteczność zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik ma wiele czynników. Zajście w ciążę mogą utrudniać między innymi nieprawidłowości w budowie macicy. Kobiety, które bezskutecznie próbowały zajść w ciążę lub przygotowują się do macierzyństwa, mogą wykonać badanie histeroskopii, które umożliwia nie tylko diagnostykę zmian, ale również w razie konieczności ich leczenie.

Na czym to polega histeroskopia?

Histeroskopia nazywana jest wziernikowaniem macicy. Badanie to wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych za pomocą specjalnego przyrządu optycznego – histeroskopu. Zabieg umożliwia precyzyjną i bardziej wiarygodną niż przy badaniu ultrasonograficznym obserwację kanału szyjki macicy i wnętrza jamy macicy, a w razie potrzeby również usunięcie zmian lub pobranie wycinków śluzówki do badania histopatologicznego.

Wskazaniem do przeprowadzenia histeroskopii mogą być między innymi:

  • niepłodność,
  • poronienia,
  • nieprawidłowy kształt lub wielkość macicy,
  • podejrzenie występowania wewnątrzmacicznych zrostów, polipów, mięśniaków i przegrody,
  • krwawienia maciczne o nieznanej przyczynie,
  • zaburzenia w cyklu menstruacyjnym,
  • konieczność pobrania wycinków z jamy macicy do badania histopatologicznego.

Postępowanie przed zabiegiem

Głównym zaleceniem przed planowanym zabiegiem histeroskopii jest wykonanie posiewu z pochwy i kanału szyjki macicy, warto zrobić również podstawowe badania krwi. Jeśli istnieją wskazania do przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym, niezbędna będzie konsultacja anestezjologiczna oraz badanie EKG.

W diagnostyce niepłodności histeroskopia powinna zostać wykonana w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, tuż po zakończeniu krwawienia miesięcznego.  Przed zabiegiem pacjentka powinna powstrzymać się przed oddawaniem moczu przez minimum 1,5 do 2 godzin oraz zgłosić się do klinki najpóźniej 6 godzin przed planowanym zabiegiem. Musi być na czczo.

Przebieg zabiegu histeroskopii

Zabieg trwa nie dłużej niż kilkanaście minut, a pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Ginekolog wprowadza tor optyczny histeroskopu przez pochwę do szyjki, a następnie do jamy macicy, jednocześnie analizując obraz  na monitorze. Jeśli zajdzie potrzeba, badający pobiera wycinki nieprawidłowej śluzówki do badania histopatologicznego.

W dobrych klinikach do histeroskopii używa się mikrohisteroskopu Betochiego, którego średnica wynosi tylko 2 mm, przez co badanie można wykonać bez znieczulenia. Jego wyniki są dostępne od razu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)