
Aspekty anatomiczne uniemożliwiające zajście w ciążę
Wpływ na skuteczność zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik ma wiele czynników. Zajście w ciążę mogą utrudniać między innymi nieprawidłowości w budowie macicy. Kobiety, które bezskutecznie próbowały zajść w ciążę lub przygotowują się do macierzyństwa, mogą wykonać badanie histeroskopii, które umożliwia nie tylko diagnostykę zmian, ale również w razie konieczności ich leczenie.
Na czym to polega histeroskopia?
Histeroskopia nazywana jest wziernikowaniem macicy. Badanie to wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych za pomocą specjalnego przyrządu optycznego – histeroskopu. Zabieg umożliwia precyzyjną i bardziej wiarygodną niż przy badaniu ultrasonograficznym obserwację kanału szyjki macicy i wnętrza jamy macicy, a w razie potrzeby również usunięcie zmian lub pobranie wycinków śluzówki do badania histopatologicznego.
Wskazaniem do przeprowadzenia histeroskopii mogą być między innymi:
- niepłodność,
- poronienia,
- nieprawidłowy kształt lub wielkość macicy,
- podejrzenie występowania wewnątrzmacicznych zrostów, polipów, mięśniaków i przegrody,
- krwawienia maciczne o nieznanej przyczynie,
- zaburzenia w cyklu menstruacyjnym,
- konieczność pobrania wycinków z jamy macicy do badania histopatologicznego.
Postępowanie przed zabiegiem
Głównym zaleceniem przed planowanym zabiegiem histeroskopii jest wykonanie posiewu z pochwy i kanału szyjki macicy, warto zrobić również podstawowe badania krwi. Jeśli istnieją wskazania do przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym, niezbędna będzie konsultacja anestezjologiczna oraz badanie EKG.
W diagnostyce niepłodności histeroskopia powinna zostać wykonana w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, tuż po zakończeniu krwawienia miesięcznego. Przed zabiegiem pacjentka powinna powstrzymać się przed oddawaniem moczu przez minimum 1,5 do 2 godzin oraz zgłosić się do klinki najpóźniej 6 godzin przed planowanym zabiegiem. Musi być na czczo.
Przebieg zabiegu histeroskopii
Zabieg trwa nie dłużej niż kilkanaście minut, a pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Ginekolog wprowadza tor optyczny histeroskopu przez pochwę do szyjki, a następnie do jamy macicy, jednocześnie analizując obraz na monitorze. Jeśli zajdzie potrzeba, badający pobiera wycinki nieprawidłowej śluzówki do badania histopatologicznego.
W dobrych klinikach do histeroskopii używa się mikrohisteroskopu Betochiego, którego średnica wynosi tylko 2 mm, przez co badanie można wykonać bez znieczulenia. Jego wyniki są dostępne od razu.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
Komentarze (0)
Jakie wymiary ma turniejowy kort do squasha?
VSquash jest jednym z najciekawszych i najbardziej dynamicznych sportów halowych, który zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, w tym również w Polsce. Ten szybki i wymagający sport nie tylko dostarcza mnóstwa adrenaliny, ale także stanowi doskonałą formę aktywności...
VCzy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad dietą pudełkową w Krakowie? Zyskuje ona na popularności, szczególnie wśród tych, którzy poszukują zdrowego, zbilansowanego posiłku bez konieczności spędzania godzin w kuchni. Ale jaka jest rzeczywistość, jeżeli chodzi o...
V Oliwy smakowe to jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej wyrafinowanych sposobów na wzbogacenie kulinarnych doznań. Wśród nich szczególną pozycję zajmują oliwa czosnkowa i truflowa, które zachwycają aromatem, podkreślają smak potraw i nadają im elegancji...
Zostaw komentarz