24 listopada 2017 Udostępnij

Pielęgnacja włosów zimą - o czym pamiętać?

Najczęstsze problemy z włosami, jakie mają miejsce zimą to: nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, puszenie i elektryzowanie, brak objętości oraz suchość i łamliwość kosmyków. Na gorszą kondycję włosów o tej porze roku wpływają częste zmiany temperatur, noszenie czapki lub zła dieta. Aby poprawić kondycję włosów, należy zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków, ochronę przed zimnem i stosowanie suplementów.

Nawilżające odżywki i maski do włosów

Niskie temperatury, zimny wiatr czy suche powietrze, powodują, że włosy szybciej wysuszają się. Zima to pora roku, w której trzeba zastosować maski lub odżywki o silnym działaniu nawilżającym. Preparaty do pielęgnacji włosów można dostać przez Internet. Wygodna drogeria online gwarantuje zakupy bez konieczności wychodzenia z domu. Warto wybierać kosmetyki do włosów z zawartością pantenolu, aloesu oraz naturalnych emolientów, jak: oleje roślinne i masła oraz kwasy tłuszczowe. Silnie nawilżające maski najlepiej nakładać na najbardziej przesuszone końce, by uniknąć efektu przetłuszczenia się skóry głowy. Kosmetyk wystarczy pozostawić na około 15-30 minut. Dla lepszego efektu można okryć głowę czepkiem lub ręcznikiem i dodatkowo podgrzewać go ciepłym nawiewem suszarki. Po spłukaniu głowy można zastosować nawilżającą płukankę z siemienia lnianego.

Olejowanie włosów zimą

Olejowanie włosów to istotny element zimowej pielęgnacji włosów. Zabieg, który można przeprowadzić w domu, pomaga odżywić i zregenerować przesuszone i zniszczone kosmyki. Wybór oleju zależy od rodzaju włosów. Kosmyki wysokoporowate dobrze reagują na olej z wiesiołka, orzechów włoskich, słonecznikowy, awokado, z pestek winogron, orzechów makadamia czy rycynowy. Do włosów średnioporowatych polecane są: oleje arganowe, ze słodkich migdałów, ryżowe, z oliwek, rzepakowe, sezamowe, jojoba, lniane. Olejowanie włosów o niskiej porowatości powinno odbywać się olejem kokosowym, kakaowym, shea lub palmowym.

Łagodny szampon pielęgnacyjny

Skóra głowy zimą może mieć tendencję do przetłuszczania się, kiedy końcówki są suche i rozdwojone. Aby zapewnić włosom odpowiednią pielęgnację, do ich mycia najlepiej zastosować delikatny szampon oczyszczający, np. z aloesem lub leczniczymi ziołami.

Ochrona włosów przed zimnem – noszenie czapki

Zimą nie można zapomnieć o noszeniu czapki ze względów zdrowotnych, ale także z myślą o ochronie włosów przed zimnem. Nakrycie głowy jest częstym powodem elektryzowania się kosmetyków. Aby temu zapobiec, wystarczy popsikać wnętrze czapki specjalnym sprejem antystatycznym. Ze względów higienicznych należy także pamiętać o regularnym praniu nakrycia głowy w pralce, w wysokiej temperaturze.

Tabletki na włosy

O włosy można dbać również od środka stosując odpowiednie suplementy diety. Witaminy, które dobrze wpływają na kondycję kosmyków, to: witamina A, B12, C oraz E, dlatego warto je włączyć do codziennego jadłospisu, jedząc dużo warzyw i owoców. Na co dzień można także stosować kapsułki na włosy z zawartością biotyny, witaminy A, skrzypu polnego, cynku czy L-metioniny.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)