16 maja 2017 Udostępnij

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - jak sobie z nim poradzić?

Atopowe zapalenie skóry to jeden z częstych powodów wizyt rodziców w gabinetach pediatrycznych. Najczęściej pojawia się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Zdecydowanie częściej dotyka maluszki, które cierpią na alergie pokarmowe lub wziewne, albo są obciążone genetycznie, bo na przykład jedno z ich rodziców jest alergikiem.

Przykre objawy atopowego zapalenia skóry

Powszechnie przyjęło się, że atopowe zapalenie skóry pojawia się na policzkach w postaci „polakierowanej”, często również mocno zaczerwienionej i posiadającej liczne wypryski skóry. Jednak warto wiedzieć, że objawy AZS mogą pojawić się również na innych częściach ciała. Często można zauważyć podrażnienia i odparzenia pod pieluszką, zrogowaciałą skórę z rozszerzonymi porami na twarzy, ciemne plamy w zgięciach łokci, krostki na nogach i rękach, przesuszoną skórę na pupie i plecach itd. Rodzicie nie są w stanie samodzielnie zdiagnozować AZS u swojego dziecka, nie tylko ze względu na mnogość możliwych objawów, ale przede wszystkim z tego powodu, że niektóre z nich mogą być łudząco podobne do innych problemów dermatologicznych czy ogólnoustrojowych.

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest bardzo ważne. Nie tylko z uwagi na ryzyko rozwoju zmian skórnych i powstania sączących się pęcherzy, ale przede wszystkim ze względu na dziecko, które na pewno odczuwa ogromny dyskomfort z tym związany. Poza tym wszelkie uszkodzenia czy zmiany w skórze są jakby otwartą drogą do wnikania bakterii, co jak wiadomo, może mieć poważne konsekwencje.

Jak dbać o skórę maluszka chorującego na AZS?

Bardzo ważne jest odpowiednie traktowanie skóry maluszka chorującego na AZS, czyli używanie delikatnych ręczników i ubranek z dobrej miękkiej bawełny czy jedwabiu. Ogromne znaczenie ma także to, w jaki sposób pielęgnujemy skórę dziecka. Maluszek cierpiący na AZS może być kąpany tylko w specjalnych kosmetykach o bardzo delikatnym działaniu. Jego skórę warto nawilżać również specjalistycznymi balsamami, które poprawiają stan skóry i koją podrażnienia (www.latopic.pl).

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)