21 czerwca 2022 Udostępnij

Jak długo można nosić cewnik?

​Pacjenci po różnego rodzaju zabiegach, a także urazach nerek nie są wstanie samodzielnie oddawać moczu. W takich wypadkach niezbędną pomocą dla nich okazuje się cewnik. W zależności od rodzaju, cewnik może być założony przez lekarza, ale równie dobrze niektóre modele umożliwiają wykonanie samocewnikowania. Warto jednak wiedzieć, że dla bezpieczeństwa pacjenta i standardów higienicznych cewniki należy regularnie wymieniać. Z jaką częstotliwością należy to robić?

W jaki sposób zakładany jest cewnik?

Cewnik ma pomóc pacjentom opróżniać pęcherz moczowy, a lekarzom lub pielęgniarkom kontrolować ilość moczu np. po zabiegach diagnostycznych. Założenie cewnika zwykle nie jest traktowane jako zabieg bolesny, jednak może on sprawiać pacjentom dyskomfort. Przed założeniem jednak wymagana jest całkowita sterylizacja miejsca- oczywiście preparatami bez alkoholu w składzie, a także nałożenie żelu z lignokainą. Żel ten sprawia, że cewnik moczowy może zostać wprowadzony do cewki bez żadnych przeszkód, a jednocześnie znieczula pacjenta. Dopiero po tym etapie przygotowania może nastąpić finalne założenie cewnika wraz z podłączonym do niego woreczkiem na zbiórkę moczu. Cały zabieg przeprowadzany jest z zachowaniem najwyższych standardów higienicznych, by uniknąć ryzyka infekcji dróg moczowych.

Jak długo można nosić cewnik?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów cewników. Niemniej jednak to cewnik urologiczny Foleya jest najczęściej stosowany w przypadku pacjentów urologicznych. Wobec tego jak często należy go wymieniać i jak długo można go nosić? Okazuje się, że w tym wypadku bardzo ważne staje się określenie materiału, z którego cewnik urologiczny został wykonany. W przypadku cewników wykonany z:

  • lateksu- istnieje możliwość ciągłego noszenia ich przez 14 dni, czyli dwa tygodnie. Po tym czasie cewnik powinien zostać usunięty i wymieniony na nowy o ile zajdzie taka konieczność;

  • silikonu- te cewniki pozwalają na znaczne wydłużenie okresu ich stosowania. Zwykle wskazuje się, że pacjent z silikonowym cewnikiem powinien wymienić go po upływie okresu 3 miesięcy.

Niemniej jednak podczas noszenia cewnika, by rzeczywiście można było go użytkować przez określony czas, niezbędne jest stosowanie się do podstawowych zasad higieny. Pacjenci powinni wyposażyć się w specjalne płyny do przemywania ujścia cewki moczowej, które dostępne są np. na chlonne24.pl. Taki zabieg pielęgnacyjny powinien być wykonywany co najmniej dwa razy dziennie. Pacjenci powinni również skutecznie zmniejszać ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych. Choć teoretycznie cewnik urologiczny takim zakażeniom może sprzyjać, to jednak odpowiednia higiena może to zagrożenie zneutralizować. Warto także zauważyć, że pacjenci wykonujący samocewnikowanie, najczęściej korzystają z tzw. cewników jednorazowych. Wówczas są oni zobligowani do ich wymiany każdego dnia.

Jak usuwa się cewnik?

Usunięcie cewnika z dróg moczowych- o ile nie jest to cewnik jednorazowy, powinno zawsze odbywać się przy pomocy lekarza lub pielęgniarki. Konieczne jest bowiem odprowadzenie uszczelnienia, które wypełnia balon uszczelniający. Musi się to odbywać w niezwykle sterylnych warunkach. Często bowiem zdarza się, że u pacjentów- szczególnie w podeszłym wieku, następuje wysunięcie cewnika wraz z przylegającym do niego balonem uszczelniającym. W efekcie dochodzi do uszkodzenia cewki moczowej, a także pojawienia się niewielkiego krwawienia. Z tego też powodu ważne jest przeprowadzenie usunięcia cewnika przez osobę doświadczoną, która pozwoli uszkodzeniu cewki zapobiec.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)