21 września 2017 Udostępnij

Migrena oczna – czym jest i jak sobie z nią radzić

Migrena niejedno ma imię – to choroba, którą każdy chory przechodzi odrobinę inaczej. Trudno zatem mówić o chorobie takiej, jak migrena klasyczna, gdyż istnieje tak wiele jej wariantów – (migrena oczna, migrena brzuszna, migrena z aurą), że trudno stwierdzić, która odmiana jest najczęściej występująca. Oto garść informacji o zjawisku często towarzyszącemu atakom – jest nim aura migrenowa.

Aura migrenowa jest zespołem objawów neurologicznych, które towarzyszą chorobie, jaką jest migrena oczna (czyli migrena z aurą). Pojawia się zazwyczaj na kilkanaście-kilkadziesiąt minut przed wystąpieniem właściwego ataku bólu migrenowego. Migrena oczna może być poprzedzona na przykład aurą wzrokową oraz aurą czuciową.

Aura związana z wrażeniami wzrokowymi

Klasyczna aura migrenowa wiąże się z występowaniem takich objawów, jak zaburzenia wzroku, zaburzenia mowy (afazja), zaburzenia czucia. Do najbardziej charakterystycznych objawów aury należą omamy wzrokowe – na przykład w postaci zamglonej plamki albo figury o kształcie zbliżonym do gwiazdy. Te omamy znajdują się w polu wzrokowym i mogą stopniowo rozrastać się lub tworzyć zygzakowate linie.

Niektórzy chorzy skarżą się także na mroczki wzrokowe, niedowidzenie albo występowanie wrażenia falującego powietrza albo błysków światła. Bardzo często zdarza się, że aura ma charakter jednostronny. U większości chorych aura utrzymuje się mniej niż godzinę. Zdarza się także, że po wystąpieniu aury nie następuje atak migreny.

Aura czuciowa

Migrena z aurą może wiązać się także z występowaniem aury czuciowej, czyli parestezji. To urojone wrażenia czuciowe, na przykład uczucie ukłucia szpilką, uczucie drętwienia, mrowienia. Najczęściej takie uczucie występuje w dolnych kończynach albo w okolicy ust, rzadziej natomiast w tułowiu albo w rękach.

Najczęściej wrażenie parestezji zaczyna się od palców rąk, aby promieniować w górę kończyny i dotrzeć do okolic twarzy. Zdarza się, że aura czuciowa wiąże się z zaburzeniami mowy, jeśli towarzyszy jej drętwienie języka. U większości chorych ten rodzaj objawów występuje tylko po jednej stronie ciała.

Aura migrenowa – co robić?

Objawy neurologiczne związane z migreną oczną pojawiają się nagle i ustępują całkowicie w chwili, gdy atak choroby przechodzi do fazy bólu. Aura migrenowa nie występuje u wszystkich chorych, jednak w momencie, gdy objawy neurologiczne mają miejsce, warto być na nie przygotowanym.

Jeśli leczysz się farmakologicznie, to właśnie aura migrenowa jest momentem, gdy warto przyjąć leki przeciwbólowe. Mają one udowodnioną większą skuteczność działania, jeśli przyjęte są jeszcze przed atakiem bólu. Dotyczy to zarówno niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty, substancji specjalistycznych (na przykład kwas tolfenamowy) czy też zapisywanych przez lekarza tryptanów.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)