Migrena oczna – czym jest i jak sobie z nią radzić
Migrena niejedno ma imię – to choroba, którą każdy chory przechodzi odrobinę inaczej. Trudno zatem mówić o chorobie takiej, jak migrena klasyczna, gdyż istnieje tak wiele jej wariantów – (migrena oczna, migrena brzuszna, migrena z aurą), że trudno stwierdzić, która odmiana jest najczęściej występująca. Oto garść informacji o zjawisku często towarzyszącemu atakom – jest nim aura migrenowa.
Aura migrenowa jest zespołem objawów neurologicznych, które towarzyszą chorobie, jaką jest migrena oczna (czyli migrena z aurą). Pojawia się zazwyczaj na kilkanaście-kilkadziesiąt minut przed wystąpieniem właściwego ataku bólu migrenowego. Migrena oczna może być poprzedzona na przykład aurą wzrokową oraz aurą czuciową.
Aura związana z wrażeniami wzrokowymi
Klasyczna aura migrenowa wiąże się z występowaniem takich objawów, jak zaburzenia wzroku, zaburzenia mowy (afazja), zaburzenia czucia. Do najbardziej charakterystycznych objawów aury należą omamy wzrokowe – na przykład w postaci zamglonej plamki albo figury o kształcie zbliżonym do gwiazdy. Te omamy znajdują się w polu wzrokowym i mogą stopniowo rozrastać się lub tworzyć zygzakowate linie.
Niektórzy chorzy skarżą się także na mroczki wzrokowe, niedowidzenie albo występowanie wrażenia falującego powietrza albo błysków światła. Bardzo często zdarza się, że aura ma charakter jednostronny. U większości chorych aura utrzymuje się mniej niż godzinę. Zdarza się także, że po wystąpieniu aury nie następuje atak migreny.
Aura czuciowa
Migrena z aurą może wiązać się także z występowaniem aury czuciowej, czyli parestezji. To urojone wrażenia czuciowe, na przykład uczucie ukłucia szpilką, uczucie drętwienia, mrowienia. Najczęściej takie uczucie występuje w dolnych kończynach albo w okolicy ust, rzadziej natomiast w tułowiu albo w rękach.
Najczęściej wrażenie parestezji zaczyna się od palców rąk, aby promieniować w górę kończyny i dotrzeć do okolic twarzy. Zdarza się, że aura czuciowa wiąże się z zaburzeniami mowy, jeśli towarzyszy jej drętwienie języka. U większości chorych ten rodzaj objawów występuje tylko po jednej stronie ciała.
Aura migrenowa – co robić?
Objawy neurologiczne związane z migreną oczną pojawiają się nagle i ustępują całkowicie w chwili, gdy atak choroby przechodzi do fazy bólu. Aura migrenowa nie występuje u wszystkich chorych, jednak w momencie, gdy objawy neurologiczne mają miejsce, warto być na nie przygotowanym.
Jeśli leczysz się farmakologicznie, to właśnie aura migrenowa jest momentem, gdy warto przyjąć leki przeciwbólowe. Mają one udowodnioną większą skuteczność działania, jeśli przyjęte są jeszcze przed atakiem bólu. Dotyczy to zarówno niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty, substancji specjalistycznych (na przykład kwas tolfenamowy) czy też zapisywanych przez lekarza tryptanów.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy jesteś zapalonym sportowcem lub po prostu entuzjastą aktywnego stylu życia? Jeżeli tak, to prawdopodobnie już słyszałeś o zegarkach Garmin z serii Fenix. Tym razem marka wprowadza na rynek Garmin Fenix 8, który zaskoczy zarówno nowicjuszy, jak i profesjonalistów nowymi, innowacyjnymi...
VNowoczesne wyposażenie gabinetu okulistycznego umożliwia przeprowadzanie dokładnych badań oraz przyspiesza proces diagnozowania. Choć sprzęt okulistyczny odgrywa kluczową rolę, nie wszystkie gabinety są zaopatrzone w aparaturę najwyższej jakości. Dowiedz się, jakie urządzenia...
Jak radzić sobie z zakwasami po treningu?
VZakwasy to dolegliwość, z którą niemal każdy z nas miał do czynienia. Szczególnie jest to powszechne wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, jak również wśród tych, którzy intensyfikują swoje treningi. Ale czym właściwie są zakwasy i...
Zostaw komentarz