28 sierpnia 2019 Udostępnij

Przyczyny i leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem rumienia, krostek i grudek w centralnej części twarzy. Na jej pojawienie się ma wpływ wiele czynników genetycznych i środowiskowych. Leczenie trądziku różowatego obejmuje farmakoterapię, pielęgnację i domowe sposoby.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Trądzik różowaty występuje wyłącznie u osób dorosłych. Najczęściej diagnozuje się go u kobiet po 40 roku życia. Zdarza się, że pierwsze sygnały choroby pojawiają się po zakończeniu okresu dojrzewania. Na trądzik różowaty zapada 10% populacji.

Przyczyny trądziku różowatego nie zostały jednoznacznie określone. Ustalono jednak, że na pojawienie się choroby ma wpływ wiele czynników. Ważne są predyspozycje genetyczne, do których należą: budowa naczyń krwionośnych, kolor karnacji i fototyp skóry oraz działanie układu immunologicznego. Uważa się, że trądzik różowaty wiąże się z zaburzeniami naczynioruchowymi i autoimmunologicznymi. Pozostałe przyczyny choroby to:

  • zaburzenia hormonalne,
  • niezdrowa dieta,
  • spożywanie alkoholu,
  • długotrwały stres,
  • stosowanie niektórych leków (glikokortykosteroidów, preparatów obniżających poziom cholesterolu),
  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego,
  • zakażenie Helicobacter pylori.

Objawy trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego pojawiają się najczęściej pod wpływem działania czynników drażniących. Zalicza się do nich gwałtowne zmiany temperatury, ekspozycję na słońce, spożycie niektórych potraw, wodę z chlorem oraz korzystanie z sauny. Dolegliwości u każdego pacjenta mogą być nieco inne, dlatego wyróżnia się 4 rodzaje choroby: rumieniową, grudkowo-krostkową, ziarniniakową i przerostową.

Pierwsze objawy trądziku różowatego to zaczerwienienie centralnej części twarzy. Skóra zwykle jest napięta, podrażniona, może pojawić się także pieczenie lub umiarkowany świąd. Dolegliwości utrzymują się do kilku minut, a następnie znikają bez śladów. Z czasem pojawiają się inne, bardziej uciążliwe symptomy – poszerzone naczynia krwionośne, obrzęk, grudki, krosty. Skóra staje się sucha, wrażliwa i podatna na uszkodzenia. U pacjentów z przerostową postacią choroby występują guzy na czole i nosie.

Leczenie trądziku różowatego

W leczeniu trądziku różowatego znaczenie ma farmakoterapia, właściwa pielęgnacja skóry i zdrowa dieta. Leki i postępowanie dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta, w zależności od tego, jak przebiega choroba. Zwykle stosuje się antybiotyki miejscowe lub doustne oraz maści z nadtlenkiem benzoilu.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym powinna odbywać się regularnie (rano i wieczorem) przy użyciu odpowiednich preparatów. Dobrze, jeżeli są to dermokosmetyki, ponieważ nie tylko pielęgnują, ale także leczą, łagodzą podrażnienia i chronią skórę przed działaniem szkodliwych czynników. Do mycia należy stosować delikatną piankę lub emulsję. Po osuszeniu skóry natomiast konieczne jest nałożenie kremu nawilżającego na dzień (z filtrem przeciwsłonecznym) lub na noc (o intensywnym działaniu).

 

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)