22 września 2021 Udostępnij

Histydyna - co warto o niej wiedzieć?

​Histydyna jest jednym z istotnych dla organizmu człowieka aminokwasów. Niedobór histydyny przyczynia się do obniżenia poziomu hemoglobiny, ale również do problemów z budową mięśni. Suplementacja histydyny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Co warto o niej wiedzieć?

  • Histydyna - czym jest i jak działa?
  • Co jest naturalnym źródłem histydyny?
  • Niedobór histydyny - suplementacja

Histydyna - czym jest i jak działa?

Histydyna uczestniczy w procesach tworzenia się nowych białek - również w produkcji hemoglobiny. Jej niedobór może więc prowadzić do takich problemów, jak bladość skóry, przemęczenie i brak energii. Hemoglobina jest białkiem, które występuje w czerwonych krwinkach i umożliwia im rozprowadzanie po organizmie tlenu.

Z niedoborem histydyny wiążą się również konsekwencje dla osób ćwiczących fizycznie - często zaleca się więc jej suplementację. Histydyna wpływa bowiem na tempo rozrostu mięśnia, a także na jego siłę. Nie może być stosowana jako substytut prawidłowo zróżnicowanej diety - jednak z pewnością może ją wspomagać i poprawiać nasze samopoczucie.

Co jest naturalnym źródłem histydyny?

Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać histydyny - jest ona zaliczana do aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że niezbędne jej ilości musimy przyjmować wraz z pożywieniem. Histydynę znajdziemy w mięsie (przede wszystkim w drobiu), a także w jajkach, produktach mlecznych i rybach. Nie zawsze nasza dieta dostarcza odpowiedniej ilości histydyny - nie ma co się oszukiwać, trudno jest na co dzień utrzymywać dietę idealną. Warto więc rozważyć suplementację, która rozwiąże ten problem.

Niedobór histydyny - suplementacja

Histydyna często dodawana jest do odżywek białkowych - z uwagi na to, że jest niezbędna dla prawidłowej syntezy cząsteczek białek. Często znajdziemy ją też w innych preparatach stosowanych przez osoby trenujące - na przykład w boosterach treningowych lub środkach wspomagających regenerację organizmu. Możemy również zaopatrzyć się w preparaty zawierające samą histydynę - zapotrzebowanie organizmu na nią nie jest duże i nietrudno jest zaspokoić je z pomocą suplementów diety.

Histydyna jako suplement diety może być bardzo użyteczna - pomoże nam uniknąć negatywnych skutków jej niedoboru i zwiększy efektywność podczas treningów. Choć nie jest najpopularniejszym suplementem - zdecydowanie warto się nią zainteresować! Jej nadmierne spożycie nie wywołuje negatywnych skutków - jest preparatem bezpiecznym i sprawdzonym.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)