2 października 2018 Udostępnij

Badania molekularne z tkanki nowotworowej

Wyniki badań naukowych prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat pokazują, że za rozwój i namnażanie się zmian nowotworowych odpowiadają mutacje w genach zdrowych komórek organizmu. Postęp technologiczny umożliwił zastosowanie w diagnostyce onkologicznej badań molekularnych.

Badania molekularne z tkanki nowotworowej umożliwiają zbadanie komórek nowotworowych na poziomie ich struktury genetycznej, czyli łańcuchów DNA, oraz określenie dokładnej przyczyny i zmian, które w nich zaszły i spowodowały rozpoczęcie procesu nowotworowego.

Badania molekularne i ich znaczenie

W prawidłowych warunkach, u zdrowego człowieka, komórki w ciele budują konkretne narządy i nie namnażają się w niekontrolowany i wzmożony sposób. Jeżeli w DNA znajdzie się jakakolwiek mutacja - zmiana składu, utrata jakiegoś fragmentu lub pojawienie się nowych sekwencji - komórki tracą swoją pierwotną funkcję, zaczynają się szybko dzielić i przemieszczać po całym organizmie. Ich nagromadzenie się w jakimś narządzie jest tkanką nowotworową.

Badanie molekularne jest laboratoryjnym sprawdzeniem niewielkiej próbki tkanki nowotworowej, umieszczonej na bloczku parafinowym na poziomie łańcuchów DNA. Jest to fragment guza, który został pobrany podczas zabiegu chirurgicznego lub biopsji. Obecnie w badaniach genetycznych nie poszukuje się już konkretnych podejrzewanych zmian, ale analizuje się całą sekwencję różnych genów i wskazuje wszystkie zmiany, które w nich zaszły oraz obecność wszystkich markerów nowotworowych. Badanie genetyczne w onkologii jest wykonane w trzech celach: określenia odziedziczonych predyspozycji do raka, rozpoznania nowotworu oraz wskazania najlepszej metody leczenia.

Diagnostyka molekularna

Badania na poziomie molekularnym umożliwiają stworzenie indywidualnego profilu genetycznego nowotworu u danego pacjenta. Jest to konieczne w celu rozpoczęcia tak zwanej terapii celowanej, czyli zastosowania leków ukierunkowanych na konkretny rodzaj raka, zmiany genetycznej, dokładnie u tego pacjenta. Ten rodzaj terapii przeciwnowotworowej wykazuje zdecydowanie większą skuteczność i jest mniej szkodliwy od powszechnie stosowanej chemioterapii, ponieważ działa jedynie na komórki ze zmienionym DNA, nie szkodząc zdrowym tkankom. Pozwala to na uniknięcie uciążliwych i nieprzyjemnych działań niepożądanych.

Test genetyczny tkanki nowotworowej może być zamówiony przez lekarza prowadzącego leczenie za pośrednictwem strony internetowej. Następnie pacjent wypożycza próbkę tkanki z Zakładu Histopatologii, która została pobrana podczas biopsji i dostarcza ją do laboratorium wykonującego badania molekularne. Wynik badania jest gotowy po około 14 dniach.

Badania molekularne z tkanki nowotworowej pozwalają na tworzenie baz danych zawierających konkretne przypadki medyczne, a co za tym idzie rozwój diagnostyki i terapii przeciwnowotworowych, dzięki możliwości porównania reakcji chorych na zastosowane leki w konkretnych przypadkach raka.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)