Poznaj 5 najczęstszych chorób układu krążenia
Choroby serca i układu krążenia należą do grupy chorób wyjątkowo groźnych dla naszego życia. Niewłaściwie leczone lub zbyt późno wykryte niestety bardzo często prowadzą do śmierci pacjenta. Ich diagnostyka jest więc niezwykle istotna. Choroby układu krążenia wiążą się z występowaniem charakterystycznych objawów, których w żadnym wypadku nie można bagatelizować.
W niektórych przypadkach symptomy mogą pojawiać się nagle, w innych narastać stopniowo, nawet przez kilka lat (na przykład przewlekła choroba niedokrwienna serca). Oprócz nich w diagnostyce uwzględnia się wyniki badań (między innymi EKG, rezonans magnetyczny, badanie holterowskie), które pozwalają potwierdzić lub wykluczyć poszczególne rodzaje chorób serca. Do tych najczęściej występujących należą: niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze i arytmie serca. Jakie objawy wywołują najczęstsze choroby układu krążenia i jakie są ich przyczyny?
Choroby serca i układu krążenia – przyczyny występowania
Niewydolność układu krążenia i choroby z nią związane są rezultatem szeregu różnych czynników, wspólnych dla wszystkich chorób serca i naczyń, które często występują jednocześnie, zwiększając tym samym u pacjenta ryzyko zachorowania. Wśród nich wyróżniamy: płeć (mężczyźni dużo częściej zmagają się z chorobami sercowo naczyniowymi niż kobiety), wiek (ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem pacjenta), obciążenie genetyczne, nadwaga i otyłość, niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, nadmierny stres.
Wymienione przyczyny chorób układu krążenia są bezpośrednio związane z ryzykiem zachorowalności na każdą z nich, a ich eliminacja odgrywa kluczową rolę w profilaktyce tego typu schorzeń. Zapobieganie ich rozwojowi, poza ograniczeniem czynników ryzyka, dotyczy również właściwej i zbilansowanej diety, prowadzenia zdrowego aktywnego trybu życia, a także wspierania pracy serca poprzez dostarczanie do organizmu witamin i składników odżywczych wspomagających jego prawidłowe funkcjonowanie, na przykład w postaci suplementów diety.
Objawy chorób serca
Symptomy poszczególnych chorób serca, pomimo tego, że bywają do siebie zbliżone, w zależności od rodzaju choroby mogą różnić się zakresem i stopniem nasilenia. Objawy niewydolności serca, polegającej na pompowaniu niewystarczającej ilości krwi do poszczególnych narządów i części ciała, to przede wszystkim obrzęki powstające w wyniku nagromadzenia i zatrzymania wody w organizmie, duszności oraz uczucie zmęczenia towarzyszące nawet niewielkiemu wysiłkowi fizycznemu. Nadciśnienie tętnicze również objawia się dusznościami oraz uczuciem zmęczenia. Poza tym chory odczuwa silne bóle głowy, pojawia się u niego kołatanie serca, szumy uszne, zawroty głowy, bezsenność, a także skłonność do wybuchowych zachowań.
Objawy choroby niedokrwiennej serca, nazywanej również chorobą wieńcową, to głównie ból w klatce piersiowej pojawiający się pod wpływem stresu lub jako wynik podjęcia wysiłku fizycznego. Mogą pojawiać się nudności i duszności. Arytmie serca najczęściej objawiają się bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia i życia pacjenta zaburzeniami skurczy serca (rzadkoskurcz lub częstoskurcz – migotanie komór i przedsionków). Objawy zapalenia mięśnia to: duszności (w początkowym stadium choroby występują wyłącznie po wysiłku), ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i przyspieszenie jego pracy, obrzęki kończyn, uczucie zmęczenia i ogólnego osłabienia.
Objawy chorób układu krążenia, takie jak nadmierne zmęczenie czy też obrzęki kończyn, często bywają przypisywane innym chorobom. Tymczasem ich bagatelizowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet prowadzić do śmierci. Niedokrwienna choroba serca, choroba reumatyczna serca i wiele innych schorzeń w obrębie układu krążenia to wciąż jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Dlatego też niezwykle ważną rolę odgrywa wspomniane wcześniej zapobieganie chorobom układu krążenia poprzez zmianę trybu życia oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwalają na szybkie wyrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca i całego układu krążenia.
Materiał partnera zewnętrznego
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy jesteś zapalonym sportowcem lub po prostu entuzjastą aktywnego stylu życia? Jeżeli tak, to prawdopodobnie już słyszałeś o zegarkach Garmin z serii Fenix. Tym razem marka wprowadza na rynek Garmin Fenix 8, który zaskoczy zarówno nowicjuszy, jak i profesjonalistów nowymi, innowacyjnymi...
VNowoczesne wyposażenie gabinetu okulistycznego umożliwia przeprowadzanie dokładnych badań oraz przyspiesza proces diagnozowania. Choć sprzęt okulistyczny odgrywa kluczową rolę, nie wszystkie gabinety są zaopatrzone w aparaturę najwyższej jakości. Dowiedz się, jakie urządzenia...
Jak radzić sobie z zakwasami po treningu?
VZakwasy to dolegliwość, z którą niemal każdy z nas miał do czynienia. Szczególnie jest to powszechne wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, jak również wśród tych, którzy intensyfikują swoje treningi. Ale czym właściwie są zakwasy i...
Zostaw komentarz