24 kwietnia 2017 Udostępnij

Szybka i skuteczna walka z przeziębieniem

Czy znasz kogoś, kto nigdy nie był przeziębiony? Na 99,9% odpowiedź brzmi ’nie’. Choć nikt z nas o to nie zabiega, każdy z nas to zna. Katar, kaszel, złe samopoczucie, gorączka, łzawienie spojówek czy ból gardła to objawy infekcji górnych dróg oddechowych, lub prościej - przeziębienia. Aby szybko i skutecznie wygrać z chorobą, warto dowiedzieć się jak do niej dochodzi. Załóżmy, że w naszym otoczeniu znajduje się przeziębiony człowiek, a co za tym idzie, w powietrzu znajdują się wirusy. Drogą kropelkową dostają się do dróg oddechowych. Wnikają do komórek nabłonka, czyli komórek okrywających jamę nosową, gardło, krtań, zatoki. Następnie namnażają się, powodując miejscowy stan zapalny, który odczuwamy w postaci obrzęku i wzmożonej produkcji wydzieliny gruczołów błony śluzowej. W miarę rozprzestrzeniania się wirusów w naszym organizmie narastają tak zwane objawy ogólne czyli gorączka, bóle mięśniowe czy złe samopoczucie. Największe nasilenie infekcji pojawia się około 2-3 dnia, ale niektóre objawy utrzymują się nawet do 3 tygodni.

Co możemy zrobić, aby uniknąć przeziębienia?

Żyjąc normalnie nie da się uniknąć wirusów przeziębienia. Czyhają na nas w pracy, szkole, tramwaju i na ulicy. Z pewnością każdy wie, że trzeba się odpowiednio ubierać, jeść dużo warzyw i owoców, unikać stresu, uprawiać sport, dbać o higienę i o jakość snu. Mimo tego, każdego dnia setki pacjentów melduje się w aptece w poszukiwaniu ratunku. Trzeba zatem mieć plan B.

Jak walczyć z przeziębieniem domowymi sposobami?

Babcina herbata z miodem i sokiem malinowym, gorący rosół, ciepły koc i odpoczynek w łóżku to metody przekazane nam przez starsze pokolenia. W przypadku gorączki powinniśmy pić duże ilości płynów, aby uzupełniać wodę utraconą w wyniku wzmożonego parowania przez skórę i drogi oddechowe. Co ciekawe, w świetle najnowszych badań nie jest zasadne spożywanie produktów bogatych w witaminę C, gdyż jej podaż - większa niż zapotrzebowanie - nie warunkuje szybszego powrotu do zdrowia.

Po jakie produkty sięgnąć w aptece?

Najpopularniejsze preparaty na przeziębienie zawierają paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, kwas acetylosalicylowy wykazujący poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym również działanie przeciwzapalne, przeciwkaszlowy dekstrometorfan czy fenylefrynę zmniejszającą przekrwienie błony śluzowej dróg oddechowych. Innowacyjnym wyrobem na polskim rynku jest Quixx Grip-protect zawierający Carragelose®. Zastosowany na początku choroby skutecznie osłania nabłonek dróg oddechowy i ogranicza wnikanie patogennych wirusów do organizmu, a tym samym przyczynia się do redukcji objawów infekcji. Co ważne, może być bezpiecznie stosowany u kobiet w ciąży, karmiących piersią i u dzieci. Udowodnione działanie skracające czas utrzymywania się objawów mają preparaty zawierające jeżówkę purpurową (Echinacea purpurea) oraz preparaty zawierające duże ilości cynku. Pamiętajmy, że stosowanie antybiotyków w znakomitej większości infekcji wirusowych nie jest uzasadnione i nie zmniejsza ryzyka powikłań.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)