24 maja 2017 Udostępnij

Widzisz słabiej po 40-tym roku życia? Być może to zaćma

Od pewnego czasu uskarżasz się na problemy ze wzrokiem? Twoje oczy szybciej się męczą i masz wrażenie, że widzisz jak przez mgłę? To może być zaćma – choroba, która znacząco pogarsza komfort widzenia oraz utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Wystarczy jednak poddać się prostemu badaniu, by poznać przyczyny słabnącego wzroku.

Soczewka zdrowego oka skupia promienie świetlne idealnie na powierzchni siatkówki, dając wyraźny obraz obiektów oglądanych w każdej odległości. W przypadku zaćmy, gdy soczewka staje się coraz bardziej mętna i traci elastyczność, do oka dociera mniejsza ilość światła ulegającego rozproszeniu. Efekt? Obraz staje się mniej wyraźny, a w miarę postępowania zmętnienia – przestaje być widoczny w związku z całkowitą utratą wzroku.

Zaćma, czyli co?

Zaćma to jedna z najczęściej występujących zmian patologicznych soczewki. Polega na częściowym lub całkowitym jej zmętnieniu, czego skutkiem jest utrata przejrzystości.

Chociaż zaćma zwykle ma charakter nabyty – związany z postępującym procesem starzenia, może rozwinąć się również jako wada wrodzona.

Jak rozpoznać zaćmę?

 Pierwsze objawy zaćmy zwykle są niezauważalne. Mętnienie soczewki jest bowiem procesem, któremu nie towarzyszy ból czy choćby przekrwienie oka. Pojawiają się natomiast różne zaburzenia wzroku, takie jak np. brak ostrości, rozmyty obraz. Są to objawy, które często bywają bagatelizowane. To poważny błąd, który może skutkować nawet całkowitą utratą widzenia.

Wśród dodatkowych symptomów, które powinny skłonić do wizyty u okulisty wymienia się m.in.:

  • szybsze męczenie się oczu
  • zaburzenia widzenia kolorów
  • przymglone widzenie
  • problem z oceną odległości
  • trudność w doborze odpowiednich okularów.

Zaćma jest taką chorobą, której rozpoznanie przez lekarza nie stanowi żadnego problemu. Wykonywane badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne – polega na ocenie stopnia oraz rodzaju zmętnienia soczewki. Czasami wykonywane jest również badanie dna oka – informuje specjalista z Lecznicy Okulistycznej Mega-Lens działającej na terenie Warszawy.

Zaćmę można pokonać

Zaćmy nie można lekceważyć. Jest to choroba, która prowadzi do całkowitej ślepoty, dlatego warto podjąć odpowiednie leczenie. Operacje zaćmy, czyli operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki, a następnie wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej to jedyny sposób na wyeliminowanie zaćmy i poprawienie jakości widzenia – wyjaśnia lekarz.

Z operacją nie warto czekać na ostatnią chwilę, tj. gdy dojdzie do całkowitej utraty wzroku. Lepiej wykonać ją we wczesnym stadium zaćmy, by choroba nie utrudniała wykonywania codziennych obowiązków.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)