23 czerwca 2017 Udostępnij

Profilaktyka chorób – jakie informacje można znaleźć w internecie?

Internet jako źródło wiedzy o profilaktyce chorób to miejsce potencjalnie niebezpieczne. Obok portali medycznych, w których można znaleźć artykuły pisane przez osoby z wiedzą medyczną, funkcjonują strony z informacjami, które nie zawsze są skuteczne, a wręcz mogą szkodzić.

Cebula, czosnek i chrzan to trzy filary profilaktyki chorób w dawnych czasach. Niegdyś wiedzę na temat zapobiegania chorób czerpano od przodków i znachorów, współcześnie źródłem wiedzy na ten temat często jest internet. Dotyczy to także problematyki leczenia chorób. W sieci domowe sposoby ścierają się z ofertami aptek, firm farmaceutycznych i gabinetów specjalistycznych.

Profilaktyka chorób w portalu medycznym

Portal medyczny to miejsce, gdzie można wyszukać informacje na temat współczesnej profilaktyki chorób, a także ich przyczyn, objawów i leczenia. Zapobieganie chorobom jest korzystniejsze niż ich późniejsze leczenie, dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o własne zdrowie. 

Na stronie portalu medycznego można przeczytać rzetelne artykuły o profilaktyce chorób m.in. układu krążenia czy pokarmowego, a także porady dotyczące profilaktyki innych chorób wewnętrznych.

Autorami tekstów w portalach medycznych są najczęściej specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Dzięki temu informacje zawarte w artykułach są wiarygodne i dają wskazówki do stosowania konkretnych preparatów, w tym zwiększających odporność organizmu czy  poprawiających pracę układu krwionośnego.

Artykuły na temat profilaktyki chorób w wielu przypadkach uwzględniają nie jedynie suplementację diety i listę badań wykrywających choroby we wczesnym stadium, ale też wskazówki do korekty przyzwyczajeń potencjalnie grożących chorobą.

Profilaktyka chorób według osób niezwiązanych z medycyną

Na niektórych stronach internetowych pojawiają się teksty dotyczące profilaktyki lub leczenia chorób metodami kontrowersyjnymi lub o nieudowodnionej naukowo skuteczności. Należy szczególnie uważać przy stosowaniu rad od osób bez wiedzy medycznej. Nawet w portalach rozrywkowych można znaleźć dział „Zdrowie” albo „Zdrowie i uroda”, gdzie publikowane są artykuły radzące, jak zachować zdrowie. Niekiedy sięgają do wiedzy przodków, zalecając ziołolecznictwo, a innym razem wskazują skuteczność pewnych zachowań czy zmian trybu życia.

Wiedza na temat profilaktyki chorób może być czerpana również z tego źródła, jednak nie ma pewności, że podjęte działania będą skuteczne w zapobieganiu pogorszenia zdrowia.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)