24 marca 2017 Udostępnij

Tabletki antykoncepcyjne - skuteczna forma zabezpieczenia?

Obecnie najbardziej skuteczną metodą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą jest tabletka antykoncepcyjna. Ta forma antykoncepcji jest wygodna w użyciu i jeśli przyjmuje się ją regularnie i o stałych porach, to szansa na ciążę jest minimalna. Co ważne, kobiety, które stosują tę antykoncepcję, są tak samo płodne po jej odstawieniu, jak przed rozpoczęciem jej stosowania. Dodatkowo tabletki powodują zmniejszenie krwawień miesiączkowych oraz dolegliwości, które są związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, to wyróżniamy pigułkę jednoskładnikową oraz dwuskładnikową.

Pigułka jednoskładnikowa

W skład tej pigułki wchodzi tylko jeden rodzaj hormonu – progestagen, co sprawia, że można ją przyjmować w czasie karmienia piersią. Tabletka ta ma za zadanie zwiększyć gęstość śluzu szyjkowego i w efekcie utrudnić wędrówkę plemników do komórki jajowej.
Aby metoda ta była skuteczna, pigułkę należy przyjmować o ustalonej godzinie. Jeśli opóźnienie jest dłuższe niż 3 godziny, to zwiększa się ryzyko zajścia w ciążę.

Tabletka dwuskładnikowa

W skład tabletki wchodzą dwa rodzaje hormonów – estrogen i progestagen. Skuteczność tabletki jest większa, jeśli przyjmowana jest regularnie, o stałej porze. Gdy zostanie pominięta jedna lub więcej tabletek, istnieje wyższe prawdopodobieństwo niechcianej ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne oddziaływają na cały organizm i w efekcie mogą wystąpić skutki uboczne. Aby utrzymać naturalną równowagę organizmu warto skorzystać z suplementu diety, dostępnego na stronie http://www.harmonella.info

Obniżenie skuteczności pigułki

Warto wiedzieć, że przyjmowane podczas chorób lub infekcji leki osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ niektóre medykamenty zażywane podczas choroby powodują intensywną eliminację z organizmu przyjmowanych hormonów.

Pigułka antykoncepcyjna a wzrost wagi

Na przestrzeni lat tabletki antykoncepcyjne uległy zmianie. Nie zawierają już takiej ilości hormonów, które powodowały większą liczbę skutków ubocznych. Do najczęstszych działań niepożądanych należało zatrzymywanie wody w organizmie, powodujące obrzęki i szybkie przybieranie na wadze. Współcześnie, kobietom rozpoczynającym stosowanie antykoncepcji zaleca się antykoncepcję niskodawkową, zawierającą minimalną ilość hormonów, tj. ok. 20 mikrogramów. Skład pigułki sprawia, że hormon odpowiedzialny m.in. za przybieranie na wadze -leptyna- nie wzrasta w organizmie kobiety. Co równie istotne, pigułka ta nie tylko skutecznie chroni przed ciążą, ale także korzystnie wpływa na cały organizm redukując np. bolesne obrzęki piersi.

Jak dobrać odpowiednią pigułkę

Chcąc zacząć stosować tę formę antykoncepcji należy zgłosić się do ginekologa. Pobierze on cytologię i sprawdzi prawidłowość ciśnienia tętniczego krwi. Warto zrobić również badania krwi - próby wątrobowe, parametry układu krzepnięcia i poziom cholesterolu. Ginekolog nie przepisze tabletek osobie, u której występowały w rodzinie takie schorzenia jak np. rak piersi czy choroby układu krążenia. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką na temat problemów zdrowotnych, przyjmowanych leków itp. lekarz dobiera odpowiednią pigułkę.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)