9 października 2018 Udostępnij

Problemy z nietrzymaniem moczu u osób starszych

Inkontynencja nie jest uważana za poważne schorzenie, bezpośrednio zagrażające życiu, ale powoduje znaczny dyskomfort, a u osób starszych szczególnie źle wpływa nie tylko na sferę fizyczną, ale też psychiczną. Problemy z nietrzymaniem moczu ograniczają swobodę ruchów i powodują, że senior – zamiast korzystać z życia – wycofuje się z wszelkich aktywności, co z kolei może niekorzystnie wpłynąć na jego ogólną kondycję i zdrowie. U osób niesamodzielnych z kolei niekontrolowany wyciek moczu może powodować powstawanie podrażnień skóry i poważnych stanów zapalnych.

Skąd biorą się problemy z nietrzymaniem moczu?

Występowaniu NTM sprzyjają czynniki, które pieczołowicie gromadzimy często przez całe życie: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, wypijanie dużych ilości kawy, a także siedząca praca i brak aktywności po pracy, otyłość, itp. Wszystko to ma wpływ na naszą kondycję w przyszłości i przekłada się na problemy z nietrzymaniem moczu. Wyeliminowanie tych czynników może wiele zmienić, a przy tym korzystnie wpłynąć na inne aspekty zdrowia fizycznego.

Innymi przyczynami inkontynencji mogą być przebyte ciąże i porody u kobiet, u mężczyzn przerost gruczołu krokowego, a u przedstawicieli obojga płci także powikłania po niektórych operacjach.

Inkontynencja u osób starszych

Problemy z nietrzymaniem moczu to nie tylko pogorszenie komfortu na co dzień. Niestety zwykle dolegliwość jest bagatelizowana, bo nie zagraża życiu, jednak znacznie obniża jego jakość. Brak kontroli nad pęcherzem powoduje, że chory rezygnuje z kontaktów z ludźmi i spędza więcej czasu siedząc, unikając wszelkich aktywności. To z kolei nigdy nie działa dobrze na samopoczucie ani na kondycję. U osób niesamodzielnych i obłożnie chorych nietrzymanie moczu może powodować powstawanie bolesnych podrażnień i stanów zapalnych. Stwierdzono również, że nieprawidłowa pielęgnacja w tych przypadkach może eskalować problem odleżyn.

Osoby, u których nietrzymanie moczu stanowi rzadkie epizody, mogą spróbować ujarzmić problem poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Ich przeprowadzanie możliwe jest nawet w towarzystwie innych osób – nikt tego nie zauważy. Regularne ćwiczenia mogą naprawdę dużo zmienić i przynieść sporą poprawę w zakresie kontroli pęcherza.

Z kolei osób, które mają poważniejsze kłopoty z utrzymaniem moczu podstawą będzie leczenie farmakologiczne, a w przypadku jego niepowodzenia, być może chirurgiczne – o tym decyduje lekarz po dokonaniu niezbędnych badań.

Opiekując się osobą starszą cierpiącą na NTM warto sięgnąć po specjalne akcesoria higieniczne przeznaczone właśnie do tego celu. Skóra osób starszych jest bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia, dlatego produkty powinny być wykonane z bezpiecznych i przyjemnych w dotyku materiałów, które minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień.

Niezależnie od stopnia problemu z nietrzymaniem moczu, łatwo można dobrać odpowiednie artykuły higieniczne. Należą do nich m.in. wkładki, podpaski, bielizna chłonna, pieluchomajtki i pampersy, w wersji dla kobiet i mężczyzn, np. marki TENA. Poszczególne produkty różnią się stopniem chłonności, ale wszystkie łączy zapewnianie komfortu, dyskrecja i skuteczne pochłanianie wilgoci oraz przykrych zapachów. Bezpłatne próbki można zamówić pod tym adresem: https://www.tena.pl/opieka-nad-bliskimi/produkty/bezplatna-probka.

 Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)