1 lutego 2018 Udostępnij

Astygmatyzm - przyczyny, objawy, rodzaje i metody leczenia wady wzroku

Astygmatyzm to wada refrakcji optycznego układu oka. Powoduje ona nieostre widzenie i zmniejszenie czułości na kontrast, zarówno z daleka, jak i bliska. Astygmatyzm wymaga korekcji cylindrycznej, ale można go leczyć również zabiegiem laserowym.

Astygmatyzm - na czym polega wada wzroku?

Niezborność, czyli astygmatyzm, to wada wzroku, która powoduje nieostre widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. U osób z astygmatyzmem, promienie świetlne, które docierają do oka, tworzą linię, zamiast ogniskować się tylko w jednym punkcie. Nasilająca się wada wzroku bądź leczona w nieodpowiedni sposób może znacznie pogorszyć komfort życia, a także powodować dolegliwości bólowe. W wyniku niezborności oczy mają zaburzoną symetrię obrotową. U astygmatyka kształt rogówki przypomina piłkę do rugby, zamiast być regularnie okrągły, co odpowiada większości przypadków występowania astygmatyzmu.

Rodzaje astygmatyzmu

Niezborność może wystąpić niezależnie od wieku czy płci. Zauważając u siebie pogorszenie wzroku, najlepiej udać się do profesjonalnego gabinetu okulistycznego, gdzie specjalista przeprowadzi dokładne badanie oczu. Rodzaje niezborności można podzielić ze względu na ułożenie astygmatycznych osi względem siebie, czyli astygmatyzm regularny i nieregularny. Pierwszy z nich występuje najczęściej. W astygmatyzmie regularnym oko ma nieprostopadłe osie optyczne i przyczyną tego jest nieprawidłowy kształt rogówki, która zamiast przypominać kształt regularnej kuli wygląda bardziej jak piłka do rugby. Niezborność nieregularna zazwyczaj występuje w późniejszym okresie życia. Wada wzroku może pojawić się w wyniku uszkodzenia rogówki lub stożka rogówki. Astygmatyzm soczewkowy występuje stosunkowo rzadko i polega na nieprawidłowym kształcie soczewki oka.

Niezborność mierzona jest w dioptriach cylindrycznych. U większości ludzi występuje fizjologiczna astygmatyzm, który wynosi 0,5 dioptrii. Rozróżnia się również niezborność niską (do 1 dioptrii), wysoką (do 2 dioptrii) oraz bardzo wysoką (powyżej 3 dioptrii).

Astygmatyzm - objawy

Do typowych objawów astygmatyzmu należą, np.: problemy w orientacji przestrzennej, widzenie prostych linii jako krzywe, nieostre widzenie oraz szybkie męczenie się oczu w trakcie takich czynności, jak czytanie czy praca przy komputerze. Symptomy niskiej niezborności mogą być praktycznie niezauważalne. Jeżeli jednak wada wzroku nasila się, mogą pojawić się takie objawy, jak: bóle głowy, częste mruganie czy tarcie oczu, łzawienie oraz powracające zapalenie spojówek. Astygmatyzm u dzieci może objawiać się również niechęcią do nauki i czytania.

Astygmatyzm - przyczyny

Najczęstszą przyczyną astygmatyzmu są uwarunkowania genetyczne oraz autonomiczne wady, takie jak: stożek rogówki. Wada wzroku może również pojawić się w wyniku mechanicznego urazu oka, blizn i uszkodzeń na soczewce czy rogówce narządu wzroku.

Astygmatyzm - leczenie

Leczenie astygmatyzmu polega na korekcji cylindrycznej. Do poprawy jakości widzenia stosuje się tradycyjne okulary wyposażone w szkła cylindryczne bądź toryczne soczewki kontaktowe, które korygują większość przypadków niezborności, zwłaszcza wywołanych stożkiem rogówki, gdzie są jedyną skuteczną metodą leczenia. Astygmatyzm można również korygować zabiegiem laserowym. Z chirurgicznej interwencji mogą jednak skorzystać tylko osoby, które ukończyły 20 lat.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)