22 sierpnia 2019 Udostępnij

Objawy odwodnienia u dziecka, o których musisz wiedzieć

Wysokie temperatury w wakacyjne dni, zakażenia rotawirusami, infekcje pokarmowe – wszystkie te czynniki mogą powodować odwodnienie u naszych pociech. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak duże spustoszenie w organizmie może wywołać odwodnienie. Niestety ma ono wpływ na funkcjonowanie praktycznie każdego organu wewnętrznego i każdego układu w ludzkim ustroju. Objawy odwodnienia u dziecka i u dorosłego mogą wystąpić już po utracie 2% wody z organizmu. U dorosłej osoby nie wydaje się to aż tak dramatyczne, jednak u dziecka ważącego około 10 kilogramów wystarczy utrata 200 ml płynów. Do takiej może dojść w ciągu kilku godzin od wystąpienia objawów zatrucia – biegunki czy wymiotów. Dlatego też warto wiedzieć, jak rozpoznać zagrożenie.

Najczęstsze objawy odwodnienia u dziecka

Jednym z objawów, których można się spodziewać w pierwszej kolejności, jest wzmożone pragnienie. Łatwiej zaobserwować je u starszych dzieci, które potrafią same poprosić o picie. Nie jest to jednak zawsze takie oczywiste, zwłaszcza gdy przyczyną odwodnienia jest zatrucie pokarmowe. Wówczas dziecko, które męczą nudności i wymioty, nie będzie miało chęci, by przełknąć cokolwiek. Inne objawy odwodnienia u dziecka to rzadsze oddawanie moczu oraz jego ciemniejszy kolor i gęstsza konsystencja. U młodszych dzieci jednym z objawów, który dość łatwo zaobserwować, jest zapadnięte ciemiączko. Jest to charakterystyczne dla dzieci między 7 a 12 miesiącem życia. W razie odwodnienia można zauważyć, że ciemiączko jest wklęsłe w porównaniu do reszty głowy. Zarówno starsze, jak i młodsze dzieci przejawiają też pewne zmiany w zachowaniu. Będzie to ogólne pogorszenie samopoczucia, spadek energii, senność czy apatia. Do zewnętrznych oznak odwodnienia trzeba także zaliczyć suche śluzówki i wysuszoną skórę. Łatwo to zauważyć, gdy dziecko płacze bez łez, a lekko ściśnięta skóra rozprostowuje się bardzo powoli. Oczy malucha staną się też zapadnięte, zwłaszcza gdy dojdzie do nieco większej utraty wody.

Jak chronić dziecko przed odwodnieniem?

Przede wszystkim należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. I chodzi nie tylko o sytuacje związane z zatruciami, ale nawet o zwykłe dni spędzone aktywnie na plaży czy gdziekolwiek na świeżym powietrzu. Jeśli nasza pociecha nie pała miłością do zwykłej niegazowanej wody, można dodać do niej trochę świeżych owoców. Gdy dziecko traci około 2-3% wody, mówi się o lekkim odwodnieniu. Można zauważyć suche śluzówki, pogorszenie nastroju, brak energii czy wzmożone pragnienie, ale dziecko jest w ogólnie dobrym stanie. Umiarkowane odwodnienie występuje, gdy dochodzi do utraty około 4-6% masy ciała. Tu pojawiają się objawy w postaci suchej skóry i rzadkiego oddawania moczu. Jeśli podawanie wody czy preparatów nawadniających nadal nie przyniesie efektu, koniecznie należy udać się do lekarza. Jest to konieczne też w przypadku ciężkiego odwodnienia. Należy pamiętać, że odwodnienie wiąże się nie tylko z utratą wody, ale też elektrolitów, czyli cennych pierwiastków. Sód, magnez czy potas i wiele innych minerałów ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

 

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)