26 października 2018 Udostępnij

Regularne badania prostaty mogą uratować Twoje życie!

Właściwa profilaktyka pozwala wykryć chorobę zanim ta zdąży się na dobre rozwinąć – właśnie dlatego regularne badania prostaty są tak ważne dla stanu zdrowia mężczyzn. Niestety, mimo zakrojonych na szeroką skalę kampanii społecznych, wielu panów nadal odczuwa irracjonalny lęk przed wizytą u specjalisty. Tymczasem NIE MA POWODU DO WSTYDU – wstydzić powinni się jedynie mężczyźni, którzy z powodu nieuzasadnionego lęku przed ośmieszeniem doprowadzili do rozwoju nowotworu.

Rak stercza (prostaty) jest w naszym kraju jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn – co roku diagnozuje się go u ponad 15 tys. Polaków! Nie wolno go pod żadnym pozorem bagatelizować! Według statystyk stanowi on drugą przyczynę zgonów na choroby nowotworowe, ustępując pod tym względem jedynie rakowi płuc. Specjaliści podkreślają, że liczba zachorowań na raka prostaty będzie z czasem jedynie rosnąć. Powód? Szybkie starzenie się populacji. Nowotwór stercza dotyka bowiem w głównej mierze panów w podeszłym wieku – elementy tego nowotworu można spotkać u prawie 79 proc. mężczyzn w wieku 80 lat!

Jakie objawy ma rak prostaty?

Guz rozwija się stosunkowo powoli, czasami nawet bezobjawowo. Dopiero z czasem zaczynają występować objawy podobne do tych, które obserwuje się przy łagodnym rozroście gruczołu krokowego – pojawiają się trudności z rozpoczęciem mikcji, słabszy strumień oddawanego moczu, częstomocz dzienny i/lub nocny, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza czy krwiomocz. Dlatego tak ważne jest wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie.

Regularne badania prostaty: jak często?

Z wiekiem prawdopodobieństwo wystąpienia raka stercza rośnie, dlatego im jesteśmy starsi, tym częściej powinniśmy poddawać się stosownym badaniom profilaktycznym. W przypadku osób, które przekroczyły 50. rok życia, zaleca się ich wykonywanie co najmniej raz w roku. Regularne badania prostaty wskazane są również w przypadku mężczyzn, u których w najbliższej rodzinie (ojciec, brat) odnotowano już wcześniej zachorowanie na ten typ raka.

RAKA PROSTATY MOŻNA SKUTECZNIE LECZYĆ. Największe szanse na pełne wyleczenie ma jednak nowotwór wcześnie wykryty. Dlatego nie warto odwlekać wizyty u urologa – badanie prostaty może być dla niektórych nieco krępujące, ale lepiej przemóc swoje obawy i wstyd niż  doprowadzić do sytuacji, gdy na skuteczne leczenie będzie już zwyczajnie za późno. Pod żadnym pozorem nie można zwlekać z wizytą u lekarza do momentu, gdy odczuwany przez nas ból stanie się nie do zniesienia lub dolegliwości utrudnią nam normalne funkcjonowanie.

Artykuł napisany przy współpracy z urologiem dr Adamem Michalskim.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)