
Jak przygotować się do zajścia w ciążę? Poradnik dla kobiet
Zanim zaczniesz się starać o dziecko, wszystko może wydawać się proste. Jednak, jak się okazuje do ciąży jako niezwykle ważnego etapu w życiu zarówno kobiety, jaki i mężczyzny, warto odpowiednio się przygotować. Nie chodzi to jednak jedynie o przygotowanie fizyczne, ale również psychiczne. Co więc powinna wiedzieć kobieta, która chce zostać mamą?
Ciąża - jak zaplanować?
Gdy tylko zaczniesz myśleć o założeniu własnej rodziny, prawdopodobnie będziesz miała więcej niż kilka pytań. Co powinnaś zrobić przed rozpoczęciem starań o poczęcie? Kiedy jest najlepszy czas na starania? Czy jest coś, co możesz zrobić, aby szybciej zajść w ciążę? I jak długo trwa zazwyczaj zanim jajeczko spotka się z plemnikiem? Tutaj dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zakładaniu ciąży, od szans na poczęcie do tego, co możesz zrobić, aby od samego początku mieć zdrową ciążę.
Twoje szanse na zajście w ciążę
Jak dowodzą badania, zdrowa para w wieku 20-30 lat ma około 25-30% szans na zajście w ciążę każdego miesiąca. Choć ta liczba może wydawać się niska, w ciągu roku oznacza to, że Twoje szanse na poczęcie wynoszą około 75 do 85 procent. (Należy pamiętać, że szanse te maleją wraz z wiekiem).
Co wpływa na twoją płodność?
Wiele czynników może mieć wpływ na poczęcie dziecka. Przygotowaliśmy zestawienie tych najważniejszych, które według lekarzy są najbardziej istotne w procesie starań o dziecko.
- Wiek. Jednym z największych czynników jest Twój wiek, ponieważ płodność spada wraz z upływem czasu. Na przykład, przeciętna zdrowa 30-latka ma około 20 procent szans na zajście w ciążę w każdym miesiącu starań. W wieku 40 lat szanse te spadają do mniej niż 5 procent w każdym miesiącu.
- Palenie. Według badań, nawet 13 procent przypadków niepłodności u kobiet jest spowodowanych paleniem papierosów. Palenie może również prowadzić do problemów z płodnością u mężczyzn, ponieważ może zmniejszyć produkcję plemników.
- Waga. Nadwaga lub otyłość BMI może powodować, że organizm produkuje zbyt dużo estrogenu, co może zaburzać cykl reprodukcyjny - podczas gdy niedowaga może hamować owulację. 12 procent wszystkich przypadków niepłodności jest wynikiem tego, że kobieta waży za mało lub za dużo.
- Problemy zdrowotne. Endometrioza, zespół policystycznych jajników (PCOS), włókniaki macicy oraz nieprawidłowości w budowie macicy spowodowane przebytymi operacjami lub bliznami mogą ograniczać płodność. Inne choroby, nieleczone (w tym choroby nerek, nieleczona celiakia, choroby tarczycy i niedokrwistość sierpowatokrwinkowa u mężczyzn) mogą również wpływać na szanse zajścia w ciążę.
- Nieregularne cykle miesiączkowe. Jeśli twoje cykle są nieregularne - czy to z powodu zaburzeń równowagi hormonalnej, takich jak PCOS, problemów z wagą, czy też przyjmowanych leków - trudniej może być ci ustalić, kiedy masz owulację. A nie wiedząc, kiedy to zrobić, trudniej jest zajść w ciążę.
- Choroby autoimmunologiczne. Toczeń również może mieć wpływ na szanse kobiety na zajście lub utrzymanie ciąży.
- Infekcje przenoszone drogą płciową. Nieleczone choroby przenoszone drogą płciową (zazwyczaj rzeżączka i chlamydia) mogą prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID). PID z kolei może spowodować trwałe uszkodzenie jajowodów, macicy i okolicznych tkanek, utrudniając lub uniemożliwiając zajście w ciążę. Na szczęście, leczenie chorób przenoszonych drogą płciową w odpowiednim czasie może pomóc ci uniknąć PID (dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa-położnika, zwłaszcza jeśli jesteś aktywna seksualnie z więcej niż jednym partnerem).
Jeśli więc planujesz zajście w ciążę, warto najpierw sprawdzić swój stan zdrowia oraz swoje przyzwyczajenia i nawyki, które mogą okazać się przeszkodą do zajścia w ciążę. Akcesoria, które pomogą Ci w planowaniu ciąży znajdziesz na stronie Medwil.
Artykuł sponsorowany
Zobacz również
Komentarze (0)
VPrywatna opieka medyczna, choć często postrzegana jako luksus, powinna być rozważana jako istotna inwestycja w przyszłość. W trudnych czasach, gdy publiczna służba zdrowia jest pod presją, prywatna opieka medyczna oferuje alternatywę, która nie tylko zapewnia dostęp do leczenia, ale...
Jak Wybrać Idealnego Optyka? Twój Przewodnik
VTwoje oczy są jednym z najważniejszych narzędzi, które posiadasz - pozwalają Ci doświadczać świata w pełni kolorów i szczegółów. Aby dbać o ich zdrowie i funkcjonowanie, niezbędna jest regularna kontrola u doświadczonego optyka. Ale jak wybrać tego najlepszego? Czytaj dalej, a...
Zalety soczewek kontaktowych z filtrami UV
VNowoczesne soczewki kontaktowe to odpowiedź na potrzeby współczesnych użytkowników – aktywnych w różnych dziedzinach życia i skrupulatnie planujących czas na przestrzeni każdego tygodnia. Dla takich osób ważna jest wysoka jakość stosowanych na co dzień produktów, ich...
Zostaw komentarz