28 stycznia 2021 Udostępnij

Jak przygotować się do zajścia w ciążę? Poradnik dla kobiet

​Zanim zaczniesz się starać o dziecko, wszystko może wydawać się proste. Jednak, jak się okazuje do ciąży jako niezwykle ważnego etapu w życiu zarówno kobiety, jaki i mężczyzny, warto odpowiednio się przygotować. Nie chodzi to jednak jedynie o przygotowanie fizyczne, ale również psychiczne. Co więc powinna wiedzieć kobieta, która chce zostać mamą? 

Ciąża - jak zaplanować? 

Gdy tylko zaczniesz myśleć o założeniu własnej rodziny, prawdopodobnie będziesz miała więcej niż kilka pytań. Co powinnaś zrobić przed rozpoczęciem starań o poczęcie? Kiedy jest najlepszy czas na starania? Czy jest coś, co możesz zrobić, aby szybciej zajść w ciążę? I jak długo trwa zazwyczaj zanim jajeczko spotka się z plemnikiem? Tutaj dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zakładaniu ciąży, od szans na poczęcie do tego, co możesz zrobić, aby od samego początku mieć zdrową ciążę. 

Twoje szanse na zajście w ciążę 

Jak dowodzą badania, zdrowa para w wieku 20-30 lat ma około 25-30% szans na zajście w ciążę każdego miesiąca. Choć ta liczba może wydawać się niska, w ciągu roku oznacza to, że Twoje szanse na poczęcie wynoszą około 75 do 85 procent. (Należy pamiętać, że szanse te maleją wraz z wiekiem). 

Co wpływa na twoją płodność? 

Wiele czynników może mieć wpływ na poczęcie dziecka. Przygotowaliśmy zestawienie tych najważniejszych, które według lekarzy są najbardziej istotne w procesie starań o dziecko. 

  • Wiek. Jednym z największych czynników jest Twój wiek, ponieważ płodność spada wraz z upływem czasu. Na przykład, przeciętna zdrowa 30-latka ma około 20 procent szans na zajście w ciążę w każdym miesiącu starań. W wieku 40 lat szanse te spadają do mniej niż 5 procent w każdym miesiącu. 
  • Palenie. Według badań, nawet 13 procent przypadków niepłodności u kobiet jest spowodowanych paleniem papierosów. Palenie może również prowadzić do problemów z płodnością u mężczyzn, ponieważ może zmniejszyć produkcję plemników. 
  • Waga. Nadwaga lub otyłość BMI może powodować, że organizm produkuje zbyt dużo estrogenu, co może zaburzać cykl reprodukcyjny - podczas gdy niedowaga może hamować owulację. 12 procent wszystkich przypadków niepłodności jest wynikiem tego, że kobieta waży za mało lub za dużo. 
  • Problemy zdrowotne. Endometrioza, zespół policystycznych jajników (PCOS), włókniaki macicy oraz nieprawidłowości w budowie macicy spowodowane przebytymi operacjami lub bliznami mogą ograniczać płodność. Inne choroby, nieleczone (w tym choroby nerek, nieleczona celiakia, choroby tarczycy i niedokrwistość sierpowatokrwinkowa u mężczyzn) mogą również wpływać na szanse zajścia w ciążę. 
  • Nieregularne cykle miesiączkowe. Jeśli twoje cykle są nieregularne - czy to z powodu zaburzeń równowagi hormonalnej, takich jak PCOS, problemów z wagą, czy też przyjmowanych leków - trudniej może być ci ustalić, kiedy masz owulację. A nie wiedząc, kiedy to zrobić, trudniej jest zajść w ciążę. 
  • Choroby autoimmunologiczne. Toczeń również może mieć wpływ na szanse kobiety na zajście lub utrzymanie ciąży. 
  • Infekcje przenoszone drogą płciową. Nieleczone choroby przenoszone drogą płciową (zazwyczaj rzeżączka i chlamydia) mogą prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID). PID z kolei może spowodować trwałe uszkodzenie jajowodów, macicy i okolicznych tkanek, utrudniając lub uniemożliwiając zajście w ciążę. Na szczęście, leczenie chorób przenoszonych drogą płciową w odpowiednim czasie może pomóc ci uniknąć PID (dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa-położnika, zwłaszcza jeśli jesteś aktywna seksualnie z więcej niż jednym partnerem). 

Jeśli więc planujesz zajście w ciążę, warto najpierw sprawdzić swój stan zdrowia oraz swoje przyzwyczajenia i nawyki, które mogą okazać się przeszkodą do zajścia w ciążę. Akcesoria, które pomogą Ci w planowaniu ciąży znajdziesz na stronie Medwil.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)