19 kwietnia 2017 Udostępnij

Menopauza po 30 roku życia?

Powszechnie panuje przekonanie, że menopauza dotyczy jedynie kobiet w podeszłym wieku. Jednak nie jest to prawdą, gdyż z reguły ten okres w życiu kobiety zaczyna się ok. 45 roku życia, czyli w momencie, gdy jest ona w kwiecie wieku.

Często okazuje się też, że do lekarza zgłaszają się kobiety, u których okres menopauzy zaczyna się znaczne wcześniej. Warto też wspomnieć, że pierwsze objawy związane z przekwitaniem, czyli okresem okołomenopauzalnym mogą pojawić się już niedługo po 30 roku życia.

Czym jest menopauza?

Menopauza to okres w życiu kobiety, w którym stopniowo zaczyna wygasać czynność jajników. Wiąże się to bezpośrednio ze zmianami hormonalnymi, które następują w ciele kobiety. W tym czasie zmniejsza się w szczególności produkcja estrogenów. Co ciekawe niektóre kobiety mogą przejść menopauzę bezobjawowo, jednak mogą też wystąpić takie objawy jak:

- uderzenia gorąca;

- zimne dreszcze;

- kołatanie serca;

- nocne poty;

- zmienność nastrojów;

- bóle głowy;

- problemy z zasypianiem i bezsenność.

Więcej na temat objawów, jakie mogą pojawić się w czasie okresu menopauzalnego u kobiety przeczytać można w artykułach opracowanych dla serwisu hydrovag.pl.

Suchość pochwy w okresie menopauzy

W okresie menopauzy u większości kobiet może występować suchość pochwy, która może powodować duży dyskomfort, szczególnie w czasie stosunków seksualnych. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety w tym czasie. Jak to zostało wspomniane, kobiece hormony są produkowane w mniejszej ilości, a estrogen, który należy do nich, odpowiada między innymi właśnie za odpowiednie nawilżenie pochwy.

Jednak z tym problemem można sobie poradzić. Trzeba tylko dokładnie określić, że suchość pochwy jest związana ściśle z menopauzą, a nie ma innego podłoża. W celu przywrócenia odpowiedniego nawilżenia miejsc intymnych można wybierać preparaty, które przywracają właściwe pH miejsc intymnych, a także zawierają w sobie środki nawilżające, np. kwas hialuronowy, który pozwala również złagodzić podrażnienia.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)