29 stycznia 2019 Udostępnij

Dlaczego warto chodzić na zajęcia taneczne?

Zajęcia taneczne to bezpieczna i pasjonująca forma ruchu. Pozwalają zarówno kształtować ciało, jak i doskonale wpływają na psychikę, emocje, czy pewność siebie. Co prawda zajęcia taneczne można podejmować w każdym wieku, ale wydaje się, ze szczególnie ważne są one dla najmłodszych. Dzieci i młodzi ludzie mogą zyskać na zajęciach tanecznych nie tylko rozwój konkretnych umiejętności i pasję na całe życie. Taniec w rozwoju dziecka przynosi dalekosiężne skutki.

Uczymy nie tylko tańca

To oczywiste, że na zajęciach tanecznych uczymy się tańczyć. Jeśli nasza pociecha dołączy do zespołów Universe będzie mogła kształtować swoje umiejętności oraz nabywać nowych pod okiem doświadczonych trenerów w wielu stylach, tak, że każde dziecko znajdzie rodzaj tańca, który mu odpowiada. Zespoły Universe pracują z dziećmi do 11 roku życia oraz z młodzieżą pomiędzy 12 a 15 rokiem życia ucząc tańca jazzowego, modern, klasycznego oraz pochodnych. Po tym czasie, jeśli pasja się utrzymuje, można dołączyć już do grupy tancerzy powyżej 15 roku życia, ta możliwość kontynuacji jest niezmiernie ważna dla starszej młodzieży. Czy warto jednak w ogóle zapisywać dziecko na zajęcia taneczne? Czy przewyższają one inne formy ruchu? Badania wskazują, że owszem. Jedno z nich przeprowadzone przez doktor Pertę Jansen z uniwersytetu w Regensburgu, wykazują, że grupa dzieci chodzących na zajęcia taneczne osiągała lepsze wyniki w testach umysłowych, niż grupa dzieci korzystających z tradycyjnej gimnastyki. Widać na tym przykładzie, że nie sam ruch wpływa tak pozytywnie, ale konieczność synchronizacji, jaka jest nieodzowna w tańcu, która stymuluje szlaki neuronalne. Taniec usprawnia pamięć, spostrzegawczość, orientację, uwagę oraz inteligencję twórczą i ruchową. Ćwiczenia taneczne rozwijają także refleks, koordynację ruchową, spostrzegawczość, uczą dyscypliny. To ostatnie będzie niezwykle cenną wartością dodaną w przypadku starszych nastolatków, które w tym okresie przechodzą fazę naturalnego buntu.

A dla dorosłych?

Taniec jest korzystny dla osób w każdym wieku. Wydzielane podczas niego endorfiny pozwolą nam na uzyskanie lepszego nastroju i będą skuteczną profilaktyką okresowych, na przykład jesiennych spadków nastroju. Taniec to szereg korzyści dla naszego zdrowia:
– usprawnia krążenie,
– obniża ciśnienie krwi,
– zmniejsza ryzyko cukrzycy oraz chorób układu krążenia,
– zmniejsza ryzyko otyłości.
Podobnie jak w przypadku dzieci, także dorośli czerpią dodatkowe korzyści z uprawiania tańca jak na przykład poprawę koncentracji (może mieć to kluczowe znaczenie dla seniorów, dla nich także ważna jest koordynacja i umiejętności taneczne mogą ich uchronić przed groźnymi w tym wieku upadkami). W każdym wieku kształtuje prawidłową postawę ciała i uczy koordynacji. Dla niektórych dorosłych może być też lekiem na nieśmiałość, praca zespołowa i statysfakcja, jaką osiągamy dzięki postępom, może wesprzeć nas w każdej innej dziedzinie naszego życia. Taniec, w odróżnieniu od wielu sportów, to naturalna forma ruchu taka jak chodzenie, pływanie czy bieganie przez to dużo bezpieczniejsza niż sporty siłowe, czy inne.

 

Artykuł zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)