16 kwietnia 2020 Udostępnij

Jak wybrać skuteczny płyn do dezynfekcji?

Podstawą higieny osobistej już od dawna jest mycie rąk. Powinno trwać przynajmniej 30 sekund i odbywać się z użyciem mydła i wody. Co jednak mamy zrobić w sytuacji, w której brakuje nam dostępu do bieżącej wody, a wiemy, że lada moment będziemy coś jeść? Jak wyczyścić ręce po jedzeniu albo po ich kontakcie z powierzchniami takimi jak klamki, znanymi jako siedlisko zarazków? Rozwiązaniem tego rodzaju problemów pozostaje płyn do dezynfekcji.

Kryteria podziału

Firmy odpowiedzialne za produkcje płynów do dezynfekcji zwykle nie ograniczają się do jednego tylko rozwiązania. Ich oferta obejmuje przeważnie kilka typów płynów. Tu warto wspomnieć o podziale obejmującym preparaty przeznaczone do higienicznej dezynfekcji rąk oraz te, które zostały przygotowane z myślą o chirurgicznej dezynfekcji dłoni. Taki podział pojawia się najczęściej i jest uważany za najbardziej oczywisty.

Preparaty przeznaczone do dezynfekcji higienicznej rąk są skierowane zarówno do klientów myślących o korzystaniu z takich środków na co dzień, jak i okazjonalnie. Są idealne wtedy, gdy nie ma dostępu do bieżącej wody radząc sobie nie tylko z bakteriami, ale również z grzybami oraz drożdżami. Producenci starają się jednak, aby wszechstronność zastosowań nie była jedynym atutem rozwiązania tego typu. Płyny zwykle są więc łatwe w użyciu przyjmując postać butelek kieszonkowych, butelek z pompką oraz butelek do dozowników.

Oczywiście, często mamy też kontakt z miejscami, w których standardy higieny muszą być podwyższone. Tak jest nie tylko w szpitalach, ale również w zakładach produkcyjnych odpowiadających za powstawanie żywności oraz w miejscach, w których przygotowywane są posiłki. Tam klasyczny płyn do dezynfekcji może okazać się niewystarczający, alternatywą dla niego staja się więc środki przeznaczone do chirurgicznej dezynfekcji rąk. Przeważnie ich znakiem rozpoznawczym jest duża zawartość alkoholu, warto przy tym zauważyć, że nie dzieje się tak przez przypadek. Ich skład jest gwarantem podwyższonej skuteczności. Środki tego rodzaju mogą mieć postać płynu, sporą popularnością cieszą się jednak również ich żelowe odpowiedniki.

W trosce o bezpieczeństwo korzystania

W sytuacjach, w których kontakt z obcymi powierzchniami musi być ograniczony do minimum, ważne jest nie tylko to, jak dobry jest płyn do dezynfekcji. Jego wybór jest, przynajmniej częściowo, uzależniony również od tego, czy korzystanie z tego rodzaju rozwiązania jest bezpieczne. Poziom bezpieczeństwa można poprawić na co najmniej kilka sposobów, producenci dziś koncentrują się jednak przede wszystkim na tworzeniu coraz bardziej innowacyjnych dozowników. Podajniki ręczne niemal zawsze są wyposażone w ramię dozujące, jeśli jednak nie mamy zaufania do takiego rozwiązania, możemy zdecydować się także na wyposażony w sensor dozownik bezdotykowy. Te ostatnie rozwiązanie coraz częściej pojawia się w toaletach publicznych. Z konieczności przebywa w nich wiele osób, osoby dbające o wyposażenie toalet słusznie uważają przy tym, że dozownik z sensorem to najlepsza forma ich ochrony. 

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)