15 grudnia 2021 Udostępnij

Soczewki toryczne - skuteczna metoda korygowania astygmatyzmu

Astygmatyzm to wada wzroku wymagająca stosowania specjalnych soczewek kontaktowych - torycznych. Różnią się one od soczewek sferycznych innym kształtem, a także rozmieszczeniem stref sferycznych. Takie soczewki muszą idealnie przylegać do powierzchni gałki ocznej, która ma zmieniony kształt, zatem takie soczewki dopasowywane są indywidualnie.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest powszechnym rodzajem wady refrakcji. Jest to zaburzenie, w przebiegu którego  oko nie skupia światła równomiernie na siatkówce, wrażliwej na światło tkance w tylnej części oka.

Jest to zatem zaburzenie refrakcji. Refrakcja to zakrzywienie światła padającego na powierzchnię oka. Obraz widzianego przedmiotu pojawia się, gdy promienie świetlne są zakrzywione (załamane), podczas przejścia przez rogówkę i soczewkę. Światło jest wtedy skupione na siatkówce. Siatkówka przekształca promienie świetlne w impulsy, które są wysyłane przez nerw wzrokowy do mózgu.

Astygmatyzm występuje, gdy światło jest załamywane nieprawidłowo podczas przechodzenia przez gałkę oczną. Rogówka normalnego oka jest zakrzywiona z zachowaniem tego samego

stopnia okrągłości we wszystkich obszarach. Oko z astygmatyzmem ma rogówkę zakrzywioną bardziej, z obszarami, które są bardziej strome lub bardziej zaokrąglone niż inne. Może to spowodować, że obrazy będą rozmazane i rozciągnięte. Oznaki i objawy obejmują:

  • bóle głowy,
  • zmęczenie oczu,
  • mrużenie oczu,
  • zniekształcone lub niewyraźne widzenie ze wszystkich odległości,
  • trudności z jazdą w nocy.

Zaobserwowanie u siebie takich objawów powinno skłonić do jak najczęstszej wizyty u okulisty lub optometrysty.

Soczewki kontaktowe toryczne

Korygowanie astygmatyzmu umożliwiają soczewki toryczne. Są one znacznie bardziej złożone niż standardowe soczewki. Sekret tkwi w kształcie: większość soczewek kontaktowych jest kulista - ma sferyczny kształt. Soczewki na astygmatyzm mają swoją nazwę od kształtu zwanego torusem, przypominającym przekrojony wzdłuż obwarzanek. Wycinek krawędzi torusa tworzy obiektyw o kilku ogniskowych. Jest to konieczne przy korygowaniu astygmatyzmu. Soczewki kontaktowe toryczne mają dodatkowe cechy, które pomagają im utrzymać prawidłową orientację w oku, co ma kluczowe znaczenie ze względu na różnicę w właściwościach refrakcji w pojedynczej soczewce.

Soczewki toryczne przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Podobnie jak w przypadku wszystkich soczewek kontaktowych, należy udać się do optometrysty lub okulisty, aby uzyskać receptę. Specjalista będzie musiał wykonać dodatkowe pomiary podczas dopasowania soczewek kontaktowych. Wynika to z zniekształconego kształtu soczewki lub rogówki – soczewki muszą być wykonane zgodnie z unikalnymi specyfikacjami, aby skorygować astygmatyzm.

Soczewki toryczne można zakupić w sklepie Bezokularow.pl. Ten sklep internetowy oferuje szeroki wybór soczewek najwyższej jakości. Możliwy jest zakup soczewek torycznych jednodniowych, a także soczewek o dłuższym trybie noszenia, np. miesięcznych. Ponadto w sklepie zakupić można płyny do czyszczenia czy pojemniki do przechowywania soczewek. A wszystko to w atrakcyjnych cenach i z gwarancją natychmiastowej wysyłki.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)