15 marca 2021 Udostępnij

Testy na COVID-19 będą sprzedawane w sieci Biedronka. Czy warto je również kupić?

Jak informuje Biedronka, w ofercie sieci znajdą się badania serologiczne szwajcarskiego laboratorium PRIMA Lab. Pozwalają one sprawdzić, czy organizm posiada przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu Covid-19. Sprzedaż rozpocznie się 15 marca.

Sieć podkreśla, że test jest łatwy do wykonania, a wyniki są dostępne w ciągu około 10 minut. Sieć zaznacza również, że jego dokładność wynosi ponad 98%. Test oferowany w Bedronce będzie kosztował 49,99 zł za sztukę. 

Sieć sklepów Biedronka podkreśla, że zgodnie z zaleceniami producenta testu, po otrzymaniu pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał należy skonsultować się z lekarzem. Podobnie należy postąpić w przypadku negatywnego wyniku, gdy mamy objawy, które mogą być związane z Covid-19.

Czy warto kupić ten test? Co sądzą lekarze?

Prof. Flisiak: Szybkie testy na obecność przeciwciał obarczone są dużym ryzykiem (błędu)
Zdaniem lekarzy, z którymi przeprowadzono wywiady, stosowanie takich testów nie ma większego sensu. Lekarze podkreślają, że nie powiedzą nam, czy jesteśmy zarażeni. 

Jeśli chcesz znać prawidłową odpowiedź, powinieneś sprawdzić ją za pomocą porządnego testu. Szybkie testy na obecność przeciwciał są obarczone dużym ryzykiem (błędu - red.) - powiedział w wywiadzie prof. Robert Flisiak, szef Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. 

Co ważniejsze, kupiony w sklepie wynik szybkiego testu nie pozwoli nam na podróżowanie po świecie bez kwarantanny. Organy graniczne akceptują wyłącznie testy profesjonalne.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)