
Czy potrzebujemy suplementacji kwasem foliowym?
Kwas foliowy, czyli witamina B9 to związek, który musimy dostarczyć wraz z dietą. Nasz organizm może syntetyzować tylko znikome ilości kwasu foliowego za pośrednictwem bakterii jelitowych, jednak nie wystarczy to do pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten związek. Kwas foliowy można dostarczyć wraz z dietą – występuje on pod postacią grupy związków określanych mianem folianów. Nie zawsze jednak dieta wystarczy – spora grupa osób wykazuje bowiem większe od przeciętnego zapotrzebowanie na kwas foliowy. Czy suplementowanie kwasu foliowego jest wtedy skuteczne? I tak, i nie.
Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy – czy dotyczy także Ciebie?
Osoba dorosła powinna dostarczać wraz z dietą około 400 mikrogramów witaminy B9. Aby dostarczyć takich ilości kwasu foliowego, należy codziennie spożywać jak najwięcej warzyw – zwłaszcza zielonych liści, owoców cytrusowych, drożdży, wątróbki czy pełnoziarnistych produktów zbożowych. Warto pamiętać, że alkohol, antybiotyki czy doustna antykoncepcja hormonalna zmniejszają przyswajalność witaminy B9 z diety.
A kto potrzebuje suplementacji kwasem foliowym? Każdy z nas może sięgać po suplementy z witaminą B9 i innymi witaminami z grupy B, gdyż nasz organizm nie ma możliwości kumulowania tych związków w organizmie. Jednocześnie – z racji rozpuszczalności witamin z grupy B w wodzie – ryzyko przedawkowania suplementów jest znikome. Szczególnymi wskazaniami do suplementacji kwasu foliowego są:
- ciąża i karmienie piersią
- stosowanie niektórych leków, zwłaszcza antykoncepcji hormonalnej
- zaburzenia wchłaniania
- diety eliminacyjne czy odchudzające
- wysoki poziom homocysteiny we krwi
- miażdżyca
- anemia
- praca fizyczna lub umysłowa
- narażenie na stres.
Najlepiej przyswajalny kwas foliowy – czyli jaki?
Bez względu na to, czy dostarczamy kwasu foliowego z dietą czy suplementami – powinniśmy zadbać o jak najlepszą jego przyswajalność. Najgorszą biodostępnością cechuje się syntetyczny kwas foliowy, który stosowany jest w wielu suplementach diety. Nasz organizm jest w stanie wykorzystać tylko niewielki ułamek dostarczonej w tabletkach dawki, co wynika z bardzo ograniczonego przebiegu reakcji metylacji kwasu foliowego. Ta reakcja enzymatyczna zachodzi znacznie efektywniej w przypadku naturalnych folianów dostarczanych wraz z dietą. Równie skuteczna okaże się suplementacja preparatami zawierającymi naturalne foliany.
Foliany w tabletkach stanowią doskonałe źródło naturalnej witaminy B9. Warto przeczytać skład suplementu diety przed jego zakupem – foliany to znacznie lepszy wybór niż syntetyczny kwas foliowy. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Pożądana jest obecność innych witamin z grupy B – w preparatach typu B complex witaminy z grupy B wpływają nawzajem pozytywnie na swoją przyswajalność. Biodostępność witamin z grupy B zwiększa także piperyna, inozytol czy cholina. Takich doskonale przyswajalnych folianów wraz z innymi witaminami z grupy B dostarcza suplement diety marki Cheers – B complex. Jest to preparat jakości clean label, czyli wolny od dodatku zbędnych, szkodliwych substancji. Taka suplementacja dostarcza witamin z grupy B w wysokich dawkach, pokrywających dzienne zapotrzebowanie na te związki. Dzięki takim dawkom i doskonałej przyswajalności organizm może w pełni wykorzystać kompleks witamin z grupy B, co wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, krążenia czy odpornościowego.
Zobacz również
Komentarze (0)
Jak znaleźć dobry ośrodek terapii uzależnień?
VWalka z uzależnieniem zawsze jest bardzo trudna, niezależnie od substancji, czy też bodźca, który zawładnął naszym życiem. Kiedy pojawia się taki problem, to wiele osób nie potrafi się do niego przyznać, a wraz z biegiem czasu jedynie się on pogłębia. W takiej sytuacji bardzo...
Jak długo można nosić cewnik?
VPacjenci po różnego rodzaju zabiegach, a także urazach nerek nie są wstanie samodzielnie oddawać moczu. W takich wypadkach niezbędną pomocą dla nich okazuje się cewnik. W zależności od rodzaju, cewnik może być założony przez lekarza, ale równie dobrze niektóre modele...
Czy pięć posiłków dziennie to idealna ilość?
VZasady zdrowego żywienia wymagają spożywania pięciu posiłków dziennie o określonych porach. Jak spożywanie pięciu posiłków dziennie wpływa na utratę wagi? Czy pory posiłków są ważne? Pięć posiłków dziennie - dlaczego akurat ta liczba? Racjonalna dieta obejmująca pięć...
Zostaw komentarz