2 września 2020 Udostępnij

Oprogramowanie dla aptek wspierające weryfikację autentyczności leków

​Od 9 lutego 2019 r. w Polsce istnieje obowiązek weryfikacji autentyczności leków, któremu podlegają wszystkie apteki. Ma on na celu wyeliminowanie problemu fałszowania produktów leczniczych oraz zapewnienie pacjentom pewności, co do oryginalności kupowanych przez nich leków. W efekcie wpływa to na bezpieczeństwo lekowe pacjentów. Aby właściwie sprostać wymogom prawnym jakie wyznaczyła tzw. dyrektywa fałszywkowa, należy wyposażyć placówkę w odpowiednie oprogramowane dla aptek, które zaoferuje skuteczne wsparcie w weryfikacji autentyczności leków oraz ułatwi przeprowadzenie całego procesu.

System Weryfikacji Autentyczności Leków „SWAL” i jego funkcjonalność

Weryfikacja autentyczności produktów leczniczych ma na celu sprawdzenie, czy dany produkt pochodzi z legalnego źródła oraz widnieje w Europejskim Systemie Weryfikacji Autentyczności Leków. Pozwala to znacząco ograniczyć, a w dłuższe perspektywie czasowej także całkowicie wyeliminować problem fałszowania produktów leczniczych oraz ich dystrybucji za pośrednictwem oficjalnych źródeł. Aby apteki mogły sprawnie i zgodnie z europejskimi wymogami dokonywać weryfikacji autentyczności leków, muszą być wyposażone w specjalne oprogramowanie.

Jednym z  dostępnych na rynku narzędzi dedykowanych weryfikacji autentyczności leków jest SWAL, oprogramowanie dla aptek stworzone przez polską markę Lideo w ścisłej współpracy ze szpitalami i farmaceutami. Lideo zaopatrza apteki w odpowiedni system autentyczności leków, który pozwala na zgodne z aktualnie obowiązującymi wymogami prawnymi sprawdzanie autentyczności przyjmowanych do apteki oraz wydawanych pacjentom produktów leczniczych. SWAL dostępny jest za pośrednictwem dedykowanego, profesjonalnego terminala skanującego lub aplikacji mobilnej dostępnej z poziomu smartfona, z której mogą korzystać mniejsze apteki.

Optymalizacja pracy farmaceuty poprzez skanowanie zagregowane

System Weryfikacji Autentyczności Leków „SWAL” dostarczany przez Lideo pozwala w prosty, szybki i bezpieczny sposób sprawdzić lek przed jego wydaniem poprzez zeskanowanie kodów 2D oraz potwierdzenie ich obecności w centralnej bazie leków. Oprócz tego, oprogramowanie dla aptek oferuje także dodatkową i niezwykle przydatną funkcjonalność, jaką jest obsługa kodów zagregowanych. Są to specjalne kody umieszczone na paczkach transportowych, w których produkty lecznicze są dostarczane zbiorczo do apteki. Możliwość ich przyjęcia za pomocą jednego kodu zamiast skanowania każdego opakowania pojedynczo znacząco przyspiesza całą procedurę oraz usprawnia pracę farmaceutów.

Apteki korzystające z oprogramowania marki Lideo mogą liczyć na wiele korzyści. Obsługa kodów zagregowanych pozwala zaoszczędzić czas oraz dokonać szybszej weryfikacji autentyczności przyjmowanych leków. SWAL jako nowoczesne i stworzone według najnowszych standardów oprogramowanie dla aptek pozwala dodatkowo na zoptymalizowanie codziennej pracy farmaceutów, daje im więcej czasu na bieżące działania oraz pracę na rzecz prawidłowego funkcjonowania apteki. Autem rozwiązania SWAL jest również opcja pracy w trybie offline, bez dostępu do internetu oraz prądu.

Artykuł sponsorowasny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)