22 stycznia 2018 Udostępnij

TRX – czym jest? Jak wygląda trening z użyciem z taśm TRX?

Trening TRX jest zestawem ćwiczeń nakierowanych na masę ciała, którego integralnym elementem jest pakiet pasów z opcją regulacji. Taśmy TRX mogą być zawieszone w każdym zakamarku domu bądź poza nim, co sprawia, że ćwiczenia takie są wspaniałym substytutem dla siłowni. Dzięki TRX możliwe jest równomierne rozbudowanie i wzmocnienie muskulatury, choć stawy i kręgosłup nie doznają przy tym obciążania.

Trening TRX, a więc ćwiczenia wykorzystujące taśmy w zawieszeniu, to wynalazek byłego komandosa pochodzącego z USA. Chodzi o Pana Navy Seals, który zamierzał znaleźć najlepszy sposób treningu dedykowany żołnierzom stacjonującym w wojskowych bazach rozsianych po całym globie. Zaprojektowany przez Navy szereg pasów cechował się taką lekkością, poręcznością i wytrzymałością, że że czynił możliwym uskutecznianie całej gamy różnych ćwiczeń siłowych, co nie wykluczało nawet najmniej sprzyjających temu warunków. Z biegiem czasu, po taśmy TRX zaczęli sięgać także zawodowi sportowcy, trenerzy oraz amatorzy fitnessowi. Wszystkich łączyło bowiem rozglądanie się za efektywnym zamiennikiem dla drogich sprzętów widniejących wyłącznie w ścianach siłowni.

Taśmy TRX – jak trenować ?

Trening TRX wymaga jednego tylko narzędzia - są nim właśnie specjalistyczne taśmy, kształtem przypominające literę V, wykonane z niesamowicie wytrzymałego, a zarazem niezbyt ciężkiego polimeru. Pasy takie nie stwarzają problemów w transporcie, zatem trening z nimi jest osiągalny również na wycieczce czy podczas ferii. Da się je zawiesić w każdym zakątku pomieszczenia zamkniętego, a także na zewnątrz, do czego może posłużyć choćby trzepak. Jedna końcówka taśm musi być przymocowana do punktu cechującego się stabilnością, zaś drugie dwie linki wyposażone w uchwyty przeznaczone są do trzymania w dłoniach lub zaczepienia o stopy (czemu towarzyszy podpieranie się dłońmi o grunt).

Do treningu najbardziej przydadzą się oryginalne taśmy TRX, które można nabyć w pakiecie z bonusowymi komponentami, jak chociażby uchwytem służącym zawieszaniu pasów na drzwiach. Dostępny jest też pas przedłużający czy worek do transportu. Jest też opcja tańsza, czyli zakup samych taśm z uchwytami albo własnoręczne sporządzenie sprzętu, do czego może nadać się np. linka wspinaczkowa bądź taśmy transportowe.

Trening z taśmami TRX

Trening TRX – o co w nim chodzi?

W trakcie treningu TRX, praca mięśni opiera się sile grawitacji i stara się udźwignąć ciężar trenującej osoby. Takie rozwiązanie umożliwia równomierny progres mięśni, obywając się bez przeciążania kręgosłupa oraz stawów, co jest niemożliwe w kontekście różnych ćwiczeń z wykorzystaniem złożonych maszyn w siłowniach. W czasie ćwiczeń z TRX, szereg grup mięśniowych działa równolegle i "za jednym zamachem", łącznie z mięśniami głębokimi, odpowiedzialnymi za właściwą postawę i stabilną sylwetkę. TRX efektywnie pomaga urosnąć sile, ale poza tym, przyczynia się też do większej wytrzymałości i równowagi. Poza tym, stanowi ochronę układu ruchu, dzięki czemu kontuzje i zbytnie przeciążenie stają się przeszłością.

Jeśli nie wiesz jak zaczać trening z taśmami TRX, zgłoś się do profesjonalnego trenera personalnego i zacznij ćwiczyć skutecznie ! Więcej na sebastianstoch.pl 

Trening TRX – komu jest dedykowany?

Taki trening dedykowany jest każdej osobie, bez względu na stopień jej dotychczasowego wytrenowania. Ćwiczenia w zawieszeniu są w stanie (np. u kobiet) uczynić sylwetkę szczuplejszą i jędrniejszą. U mężczyzn przyczyniają się przede wszystkim do wyrzeźbienia każdej partii mięśni, nie wyłączając tzw. kaloryfera. W grę wchodzą tu różne poziomy trudności, które można jednak swobodnie regulować, zmieniając kąt nachylenia ciała w stosunku do ziemi. Cały trening składa się na ok. trzysta wariantów. Jest to zatem ciekawe ubogacenie standardowych i schematycznych ćwiczeń znanych z siłowni.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)