26 czerwca 2019 Udostępnij

Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

Szczególnie rodzice małych dzieci doskonale zdają sobie sprawę, że wszy we włosach to problem wciąż popularny również w krajach rozwiniętych. Przedszkole i szkoły to miejsca, w których szczególnie często pojawia się wszawica. Objawy w pierwszej fazie są niejednoznaczne, a gnidy we włosach stanowią problem, który bardzo trudno usunąć. Jak zdiagnozować wszawicę i pozbyć się jej pojedynczą kuracją?

Wszy we włosach – niezwykle wytrzymałe pasożyty

Wszy we włosach człowieka czują się doskonale. Są stawonogami o wielkości około 2 mm i żywią się naszą krwią. To niezwykle wytrzymałe organizmy, które potrafią wytrzymać dobową kąpiel w wodzie podgrzanej do 50 stopni Celsjusza, jak również ujemne temperatury. Rozmnażają się bardzo szybko, a jedna samica składa dziennie nawet do 10 jaj. Poza organizmem żywiciela przeżywają nawet półtorej doby, przez co stosunkowo łatwo zarazić się wszawicą nawet bez bezpośredniego kontaktu z osobą zmagającą się z tym problemem.

Gnidy we włosach, czyli nawracający problem

Prawdziwy problem stanowią jaja wszy, czyli gnidy. We włosach spotkamy je na wysokości około 1 cm od skóry głowy w postaci owalnych jajeczek o długości niecałego milimetra. Są przytwierdzone do włosów przy pomocy wytrzymałego spoiwa, które stanowi jednocześnie ich pożywienie. Spoiwo jest na tyle twarde, że po wykluciu się wszy pozostaje przytwierdzone do włosa nawet przez kilka miesięcy.

Wszawica – objawy, na które należy błyskawicznie reagować

Objawy wszawicy zwłaszcza na początku nie są jednoznaczne, zwłaszcza że najczęściej dotyczą małych dzieci, które zaraziły się wszawicą w żłobku, przedszkolu lub w szkole. We włosach są trudno zauważalne ze względu na niewielkie rozmiary. Jak daje o sobie znać wszawica? Objawy, które pojawiają się dość szybko, to między innymi swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy. Skóra staje się pokryta grudkami, a na skutek drapania pojawiają się na niej małe ranki. Dlatego warto regularnie kontrolować skórę głowy szczególnie małych dzieci i odpowiednio szybko zdiagnozować, że pojawiła się na niej wszawica. Objawów najlepiej szukać przy bardzo jasnym świetle, dokładnie przeczesując włosy. Nawet jeśli nie znajdziemy dorosłych osobników, widoczne powinny być gnidy. Chociaż z początku dość łatwo pomylić je z łupieżem, są one znacznie twardsze i mocno przytwierdzone do nasady włosa.

Jak leczyć wszy i gnidy we włosach?

Gnidy i wszy we włosach są odporne na tradycyjne zabiegi higieniczne. Najlepiej poszukać profesjonalnego preparatu. Unikać należy substancji zawierających środki biobójcze, które nie są odpowiednie dla dzieci. Dodatkowo niektóre populacje wszy zdążyły się na nie uodpornić. W aptekach są jednak dostępne preparaty, które zwalczają gnidy i wszy we włosach przy pomocy naturalnych substancji. Jednym z nich jest Parasidose z aktywnym kompleksem z oleju kokosowego. Taki preparat blokuje układ oddechowy wszy, a jednocześnie doprowadza do ich odwodnienia. Ponadto rozpuszcza spoiwo, które przytwierdza do włosów gnidy. Dzięki naturalnemu składowi może być stosowany u dzieci od 3. miesiąca życia. Często wystarczy jednorazowa kuracja, którą profilaktycznie powinni przejść wszyscy domownicy, nawet jeśli nie zaobserwowaliśmy u nich objawów.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)